Uncategorized

RAMAZAN MANİLERİ

İlçemizde Ramazan ayında geceleri davulcular dolaşırdı. Davulcular sokaklarda gezerken davulun sesiyle birlikte mani söylerdi. Bu ramazan gecelerine renk katardı. Davulun sesini duyanlar pencerelere balkonlara koşardı. Davulcunun sokaktan veya evinin önünden geçişini izler ve manisini dinler, davulcu uzaklaşıncaya kadar pencere, balkon, kapı önünden ayrılmazdı. Aynı gece ve ertesi gün davulcu ve okuduğu mani söylenirdi.

Bizim oruç ayı dediğimiz Ramazan ayı geleneğimizde davulcuların mani okuması var. Mani söyleyen davulcular ilgiyle dinlenirdi. Hatta bahşiş toplamak için gelen davulcular kapının önünde mani söylerdi Gelecek oruç ayında davulcular merakla beklenirdi. 

Bahşiş toplamak için gelen davulcular evlerin kapısının önünde oyun havası veya türküyü davuluyla çalıp “Ramazan davulcusu geldi. Ramazan davulcusu geldi” Diye seslenir ve manisini söylerdi. Bahşişini aldıktan sonra yine davulunu çalarak sokağın, caddenin diğer evlerine giderdi. 

Günümüzde eski ramazanlardaki mani söyleme âdeti terk edildi. Ramazan davulcusu iki kişi, bir kişi motoru sürüyor, diğeri motorun arkasındaki kişi davulcu, mani söylemeden davulunu hızlı hızlı çalarak geçiyor. Mahalleler çok büyüdü ama yine maniler okunabilir. 

Her sokak ta bir mani söylenebilir. Sahur vaktinde ve bahşiş toplarken davulcuların mani söylemesi vatandaşımızın Ramazan ayına olan ilgisini arttırır ve eski ramazanlarda olduğu gibi bir nostalji yaşanır.

Ramazan Manileri:

Bu aya hürmet gerekNimete şükür gerek Mübarek Ramazan’daHakka ibadet gerek.

Hiç bakmayın ayaza

Kalkın artık niyaza

Camiye erken gidin

Bayram için namaza

Dinle beş vakit ezan

Oruç tut sevap kazan

Nimetlerle doludur

Şu mübarek Ramazan

Cebimin ağzı dardır 
İçinde şeker vardır.  
Sabreyle aman gönül  
İftara neler vardır?

Hoşafın suyu boldur 
Bir kepçe daha doldur 
Sahurda köfte varmış 
Ne olur erken kaldır

 Davulun içi pekmez

 Çalarım fakat ötmez.

 Bir bahşiş vermezseniz

 Davulcu buradan gitmez.

Gelecek sene Ramazan ayında, eski ramazanlarda olduğu gibi ramazan davulcularının sahur vaktinde ve bahşiş toplarken davulunu çalıp ramazan manileri söylemelerini bekliyoruz.

Ne dersiniz sevgili okurlar?

Günlerinizin sağlıklı ve mutlu geçmesi dileğiyle hoşcakalın!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir