Eğitim Gündem

Fen Lisesi talebimizden vazgeçmiyoruz!

Salihli’nin eğitim alanındaki başarı grafiği son yıllarda ne yazık ki sürekli bir gerileme eğilimine girdi. Bunu üniversiteye yerleşen öğrencilerin başarı durumundan rahatlıkla anlamak mümkün. Dört yıl önce ilk 3 binlere giren öğrenci sayısı 13 iken bu yıl maalesef sadece iki öğrencimiz bu seviyeyi tutturabildi.

Salihli’de eğitimdeki bu gerilemeyi biz daha beş-altı yıl öncesinden Salihli’deki oda başkanlarımızla tespit etmiş ve ilçemize bir Fen Lisesi açılması konusunda girişimlerde bulunmuştuk. Hatta Fen Lisesi için olası adres de göstermiştik. 15 Temmuz darbe girişiminde devletin el koyduğu Özel Zuhal ve Önallar eğitim kurumlarından birinin yerine Fen Lisesi açılmasını talep etmiştik. Ayrıca hayırsever işadamı Şahin Şen’in Manisa Valiliği ile imzaladığı protokol gereği yapılacak okulun da Fen Lisesi olarak değerlendirilebileceğini söylemiştik. Bu konuda dönemin Manisa Valisi ile birebir görüşerek taleplerimizi iletmiştik. Maalesef bunların hiç biri olmadı.

Fen Lisesi konusunda Salihli’deki tüm odalar bize destek veriyor. O dönem bu konuda ilçedeki 17 meslek odasının başkanları ve temsilcileri ile de ortak bir basın toplantısı düzenlemiş ve Salihli’ye Fen Lisesi açılması talebimizi güçlü bir şekilde ifade etmiştik.

Bu konuda seçilen temsilci oda başkanlarımız ve üyelerimizle Salihli Kaymakamımızı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü, Salihli Belediye Başkanlığı’nı, CHP İlçe Başkanı ve Yönetimini, AKP İlçe Başkanı ve yönetimini, MHP ilçe başkanı ve yönetimini bilgilendirerek taleplerimizi iletmiştik. Görüştüğümüz yetkililer, bu taleplerimizin haklı olduğunu, bu konuda üzerlerine düşen görevleri severek yerine getireceklerini bildirerek, destek sözü vermişti.

Aradan 5 yıl geçti ve ne yazık ki bu konuda herhangi bir gelişme yaşanmadı. Yetkililer bize sürekli fen lisesi açılmasının bazı kurallara bağlı olduğunu, yönetmeliğin dışına çıkamadıkları için Salihli’ye Fen Lisesi açılamadığını belirtiyordu. Manisa’da merkezde, Turgutlu, Alaşehir, Akhisar ve Soma’da olmak üzere toplam beş Fen Lisesi varken, bu yıl Demirci’ye de Fen Lisesi açıldığını öğrenmemiz bizi çok şaşırttı. 160 binden fazla nüfusu olan Salihli’ye uygun görülmeyen fen lisesi, 40 bin nüfuslu Demirci’ye açılmıştı. Bunu başaranları tebrik ederiz. Demirci’ye hayırlı olsun! Her yıl Salihli’den komşu ilçelere 150 civarında öğrencimiz giderken, bu uygulama çok düşündürücü.

Biz Salihli’ye Fen Lisesi açılması konusundaki talebimizden vazgeçmiş değiliz. Bunu her platformda dile getirmeye devam edeceğiz. Başarılı öğrencilerimizin Salihli’de eğitim görmesini ve Salihli’nin eğitimdeki başarı grafiğinin tekrar yükselmesini istiyoruz.

Bu konuda siyasi partilerimizin yetkililerinden ve Manisa milletvekillerimizden destek bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir