Köşe Yazısı Sağlık

FAZLA KİLO COVİD-19 TEDAVİSİNİ ZORLAŞTIRIYOR MU ?

Obezitenin  kalp hastalıkları, kanser ve tip-2 diyabet gibi birçok hastalık riskini artırdığı biliniyor. Araştırmalar Covid-19 semptomlarının  obezlerde daha ağır geçmesine yol açabileceğini gösteriyor. Peki bu neden kaynaklanabilir?  Bu soru birçok araştırmaya konu olmuş durumda.  İngiltere’de Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan 17 bin hasta üzerinde yapılan bir araştırmada, obez kişilerin ölüm riskinin yüzde 33 daha yüksek olduğu görüldü. Bir başka araştırma ise Covid-19’dan ölüm riskinin obezlerde iki katına çıktığını, obezlik ile ilişkili kalp hastalıkları ve tip-2 diyabet  gibi diğer hastalıklar hesaba katıldığında riskin daha da arttığını gösterdi.

Obez olmak neden risk oluşturuyor?

Kilonuz ne kadar fazla ise o kadar fazla yağ taşırsınız, daha az  formdasınızdır ve akciğer kapasiteniz daha düşüktür. Bu ise kana ve bedene oksijen  sağlamanın daha büyük bir mücadele haline gelmesi demektir. Koronavirüs gibi enfeksiyonlarda bu ciddi bir sorun olabilir. Yoğun bakımdaki şişman ve obez kişilerin solunum ve böbrek fonksiyonları için desteğe ihtiyaç duyma ihtimalinin çok daha yüksek olmasının bir nedeni budur.

Bilim insanları, hücrelerde bulunan ACE2 adlı enzimin virüsün vücuda ana giriş noktası olduğunu  keşfetti. Yağ dokusunda bu enzimin daha yüksek düzeyde olduğu düşünülüyor. Obez kişilerde de deri altında ve organların etrafında daha fazla yağ dokusu  bulunuyor. Obezlerin Covid-19’a yakalanma ve daha ağır semptomlar gösterme riskinin yüksek olmasının bir  başka nedeni de bu olabilir.  Ayrıca obez kişilerde vücudun virüse karşı savaşma becerisi, yani bağışıklık tepkisi, diğer insanlarınkinden çok daha düşük.

Peki bu dönemde hem bağışıklığı kuvvetlendirmek,  hemde kilo kontrolü için nasıl beslenilmeli?

Sağlıklı, güvenilir gıdalar ile yapılacak yeterli ve dengeli beslenme, uyku düzeni ve stres düzeyinin düşük tutulması ile beraber, bağışıklık sistemini güçlendirici etki göstermektedir. Karın doyurmak, can sıkıntısını gidermek, her istediğini yemek-içmek, az yemek-çok yemek değil; imkanlar dahilinde, yeterli protein almak, posa, vitamin, mineral ve antioksidan yönünden zengin, akılcı beslenmek hedeflenmelidir.   İhtiyaçlarımız doğrultusunda beslenmeli, ihtiyacımızdan fazlasını tüketmemeye dikkat etmeliyiz. Özelikle  evde kaldığımız sürelerde,  gün içinde dengeli beslenmediğimiz, sağlıklı ara öğün atıştırmalıklarına yer vermediğimiz, yeterli miktarda su tüketmediğimiz ve herhangi bir aktiviteyle kendimizi meşgul etmediğimiz zamanlarda bilinçsiz yeme isteği  artabilir. Devamlı atıştırmak yerine ara öğün saatleri belirlemek ve ara öğünlerimizde sağlıklı besinlere yer vermek kontrollü bir şekilde yemek yemeyi sağlamaya yardımcı olabilir. Ayrıca beyinde açlık ve susuzluk aynı bölgeden uyarıldığı için bu hisler karıştırılabilir. Su /bitki çayı gibi  içecekleri içerekte yeme isteğini bastırmayı deneyebiliriz. Öğünlerimizde dengeli bir tabak oluşturmalı , evlerimize abur cubur doldurmak yerine sağlıklı atıştırmalıklar almalı veya yapmalıyız.

 

Evlerinizde yapabileceğiniz  bir ara öğün alternatifi   Sağlıklı Kıtır Büskivi :

Malzemeler:

1 küçük su bardağı tam  buğday unu
1 yumurta
3 yemek kaşığı zeytinyağı
½ paket kabartma tozu
1 avuç çiğ fındık
1 avuç karışık kuru meyve ( üzüm, kayısı,incir..)
9-10 adet minik hurma

Yapılışı :

Öncelikle hurmaları sıcak suda 5 dk beklet, biraz yumuşayınca blender yardımı  ile püre haline getir, püre olması için hurma biraz  sulu kalabilir. Fındık ve bademleri ufak parçalar haline getir, kuru meyveleri  doğra. Daha sonra tüm  malzemeleri karıştır. Çok kuru olmaması için  unu yavaş yavaş eklemekte fayda var.  Hazırladığımız karışıma  elinizi su veya yağ yardımı ile ıslatıp şekil verebilirsiniz. Bu halde iken 25-30 dakika önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişiriyoruz. Fırından alıp dilimliyoruz. Kıtırlaşması için 10-15 dakika 160-170 derece fırında kurutuyoruz. 1-2 tane kıtır büskiviyi ara öğünde  kahve veya  bitki çayı ile tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir