Gündem

CHP’li Başevirgen’ den Tarım Bakanına; “Hindistan Kadar Olamadık”

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Tarım Bakanlığı Bütçesini Hindistan örneği üzerinden eleştirerek “ Hindistan bile çiftçisine 200 lira gübre desteği veriyor. Sizin verdiğiniz destek, bütçe mecliste onaylanmadan yok oldu gitti bile. Hindistan kadar olamadık.” Dedi.

“Piyasayı Düzenlemekten Anladığınız, İthal Ürünlerin Önünü Açarak Yerli Ürünleri Baskılamak ve Ülkenin Kaynaklarını Yok Pahasına Peşkeş Çekmek ”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, komisyon görüşmelerinde, tarımsal KİT’lerin işlevsizliğine dikkat çekerek  “2021 yılında tarımsal kredi sübvansiyonu, müdahale alımları, tarımsal KİT’lerin finansmanı ve ihracat destekleri için ayrılan 8,3 milyar lira ödenek, 2022 yılı için 16,3 milyar liraya çıkarılmış ve oransal olarak en büyük artış burada yapılmış. Öncelikle belirteyim  “ihracat desteği” olarak yazılmış ama doğrusu ithalat desteği olmalı. Çünkü yapılan bu artış, piyasaları düzenleme adına bu kurumlarca daha fazla ithalat yapılacağının habercisidir. Hazine Bakanlığının verilerine göre son 15 yılda, TMO 14 milyar liranın, ESK ise 650 milyon liranın üzerinde görev zararı yapmış. Tonu 2.250 lira eder dediğiniz ekmeklik buğdayı 350 dolara, tonu 1.750 lira eder dediğiniz arpayı 330 dolara, tonu 4.050 lira eder dediğiniz nohutu 850 dolara ithal ederek, ne yazık ki bu zararları daha da büyütmektesiniz. İktidarınızın piyasayı düzenlemekten anladığı, ithal ürünlerin önünü açarak yerli ürünleri baskılamak ve ülkenin kaynaklarını yok pahasına yabancılara peşkeş çekmek.”  Diye konuştu.

“3000 €’ya İthal Edilen Damızlık Sığırlar Kesime Gidiyor”

CHP’li Başevirgen, “Hayvancılıkta da durum farklı değil. 3000 €’ya ithal edilen damızlık sığırlar kesime giderken milyonlarca lira harcanan ahırlar atıl yapılara dönüşüyor. Ama iktidar ithalat yaparak yerli çiftçimiz yerine yabancı çiftçileri ve ithalat lobilerini zengin etmeye devam ediyor.” Dedi.

“Tarım Kredi Kooperatifleri Eski AKP’li Vekillerin Çiftliği Olmuş, TİGEM değerli arazilerini yandaşlara kiralamış.  ”

CHP’li Başevirgen sözlerine, “Hazırlamış olduğunuz bütçeler ve uyguladığınız yanlış politikalar, maalesef bizi dünyada en çok buğday ithal eden ülke durumuna düşürdü. Tarımsal finans kurumu olması gereken Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü,  Eski AKP milletvekillerinin çiftliği olmuş. Bu kurum, çiftçi borçlarını ilave faizlerle erteliyor ve buna da müjde diyor. Borcunu ödeyemeyen çiftçinin traktörünü elinden alıyor, olmadı çiftçiye icra ve hapis cezası çıkartıyor. TİGEM ise değerli arazilerini yandaşlara kiralıyor. Sonra da üretim yapmak için Sudan’ın çorak arazilerine milyonlar akıtıyor. Maalesef, Bakanlığa bağlı hangi kuruma baksak, liyakatsizliği ve çürümüşlüğü görmekteyiz ” Diyerek devam etti.

“Bütçe Kanuna Uygun Olmalıdır, Siz Kanunu Çiğniyorsunuz”

Tarım Bakanını, çiftçiye verilen desteklerin yetersizliği üzerinden de eleştiren Bekir Başevirgen, “ Bu yıl tarımsal destekler için 25,8 milyar lira ödenek ayrılmış. Yani tüm bitkisel ve hayvansal üretim için verilen destek sadece 3,8 milyar lira artırılmış. Bu destekler çiftçiyi tatmin etmekten uzak olup, çiftçimize, 2022 yılında bize güvenerek ekim yapma, hayvancılık yapma demektir. Öncelikle bütçe dediğiniz, kanuna uygun olmalıdır.  Tarım Kanuna göre GSMH’nin en az %1’ni çiftçiye vermeniz gerekirken, Bakanlık binde 3 oranında destek vererek yasaya aykırı davranmaktadır. Oysa enkaz devraldık dedikleri eski Türkiye, 1999 yılında tarıma GSYH’nin yüzde 5,8’i oranında destek vermişti. Üzülerek söylüyorum, iktidarın çiftçiye reva gördüğü desteklerin çoğu, dövize endeksli mazot, gübre, ilaç ve diğer girdiler nedeniyle daha meclisten onay almadan eriyip gidecek.” Dedi.

“ Manisalı Bakan’a Üzüm Tepkisi: İçinize Siniyor Mu? “

Bekir Pakdemirli’ye “zarar eden çiftçi yok” sözleri ile de yüklenen Bekir Başevirgen Tarım Bakanını, çiftçinin halini bizzat görmek için Manisa’ya davet etti ve sözlerini “ Gelin kendi memleketinizdeki çiftçileri dinleyin zarar ediyorlar mı etmiyorlar mı? Her yıl Manisa ticaret borsasına gelip üzümün taban fiyatını açıklıyordunuz.  Bu yıl niye gelmediğiniz Sayın Bakan? Geçen sene 9 numara üzüme 12,5 lira fiyat açıklamıştınız,  bu sene 50 kuruş artırarak 13 lira açıkladınız. Girdi maliyetlerine yüzde 100 ile 300 arasında zam gelmişken, Manisalı bir bakan olarak, kuru üzüme yapılan %4 zam sizin içinize siniyor mu? İktidarınızın gidişi emin olun çiftçilerin elinden olacak.” Diyerek tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir