Eğitim

“Aldığımız Nefesi Kesmeyin”

Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun Yer Değişikliği İçin Velilerden Tepki

Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun yer değişikliği yapılarak Yılmaz Mahallesinin girişine taşınacak olmasına ve mevcut binaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğün taşınacak olmasına okulun mezunlarından, öğrenci velilerinden, sendika temsilcilerinden, sivil toplum örgütlerinden, siyasi partilerden ve vatandaşlardan tepki geldi.

Okulun yer değişikliği hakkında konuşan öğrenci velisi “Okulumuzun şehir dışına kırsal bir bölgeye taşınacağını üzülerek öğrendik. Okulumuzun mevcut durumu ulaşım, sağlık ve eğitim açısından çok elverişli bir pozisyonda. Birçok velimiz okula yürüyerek ulaşım sağlayabiliyor, ancak diğer tarafta planlanan okula yürüyerek ulaşım sağlamak imkansız ve önünden şehir içi otobüsleri dahi geçmiyor. Bizim tek temennimiz okulumuzsun yerinden oynatılmamalı. Yeni bir ortama girdiğinde uyum sorunu yaşayan özel eğitim alan evlatlarımız okulları taşındığı zaman bu durumu kabullenmekte problem yaşayacaklar ve ciddi adaptasyon sorunu yaşayacaklar. Yaşayacağımız bu mağduriyetin bir an evvel önlenmesini ve yetkili mercilerce çözüm bulunmasını istiyorum.

Bir diğer öğrenci velisi ise “Ben iki tane ağır engelli çocuk annesiyim, aldığımız nefesi ne olur kesmeyin. Hayat bizim için yeterince zor, bizim hayatımızı daha da zorlaştırmayın.” Diyerek kararı alanlara tepki gösterdi.

Okulun mezun öğrencilerinden Emine Malçuk “Birçok şeyi bu okulda öğrendim, okulumuzu dışarıda temsil ettim. Okulumuzun taşınmasını istemiyorum” diyerek alınan karara tepki gösterdi.

Son olarak söz alan Gülgün Yalvaç ise “1991 yılında Salihli’de Zihinsel Engelliler derneğini kurduk. O günden bugüne bu okulu yapan alt sınıfları açan derneğin başkanıyım. Yurtiçindaki ve yurtdışındaki vatandaşlarımızın özel çocuklarımıza olan katkılarıyla bu okulu yaptık. Bu okuldaki her şey özel çocukların eğitimine uygun. Ve Türkiye’de böyle bir okul yok. Biz 1 haftadır bu okulun başka bir yere taşınıp yerine Milli Eğitim Müdürlüğü yapılacağını duyduğumuzdan beri uykularımız kaçıyor. Bu çocuklar çöp değil, defolu mal değil, bu çocuklar eğitildikleri zaman toplumda bir yere gelmiş çocuklar. Birçok çocuğumuz birçok dalda dereceler kazanmış çocuklar. Bu kararı alanların vicdanlarına sesleniyorum, ilgililere sesleniyorum ‘Milli Eğitim Müdürlüğü her yerde olur ama özel çocuklarımızın eğitimi her yerde olmaz. Bu okul küçük geliyorsa 1. Ve 2. eğitimi burada yaptırıp 3. yani belli aşamaya gelmiş, okuyup yazabilen, kendini tek başına idare edebilen çocukların eğitimini başka bir yere alabilirler, ama şehir içinde bir yere. Lütfen yetkililere sesleniyorum ‘bizim okulumuza kimse dokunmasın, bizim çocuklarımızı çok özel, onlar Allah’ın özel kulları’. Bu sürece katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum, bu kararın altında imzası bulunanları da Allah’a havale ediyorum.” diyerek tepkisini dile ve okulun yapımı sırasında valilik ve kaymakamlıkla hazırlanan protokole sahip çıkacaklarını dile getirdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir