Uncategorized

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

Her yıl 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz. Bayramda günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ve etkinlikler yapılmaktadır.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan 1920 ‘de Büyük millet meclisinin ilk açıldığı gün Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu bayramı Atatürk çocuklara armağan ettiği için bu bayrama 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı denir.23 Nisan dünyada ilk kutlanan çocuk bayramıdır.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla egemenlik milletin oldu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk çağımızın en büyük devlet adamı ve liderlerinden birisidir. Ülkemizi düşmanlardan kurtardı, yeni bir devlet kurdu. Bu devlet Türkiye Cumhuriyeti devletidir.

Mustafa Kemal çocuklara ve gençlere büyük önem vermişti. Çocukları çok severdi. Yurt gezilerinde eğitimle ilgilenir, okulları ziyaret eder, öğretmenlerle, öğrencilerle konuşur, öğretmenlere değer verirdi. 

“Muallimler genç nesil sizin eseriniz olacaktır. ”Sözüyle çocuklarımızın eğitiminde, yetişmesinde öğretmenlerin önemli görevleri olduğunu belirtmiştir. Öğretmenler geleceğimizin mimarlarıdır. 

“Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu sonsuza kadar yaşatacak olan sizlersiniz. ”diyerek Türkiye Cumhuriyetini gençlere emanet etmiştir. Atatürk’ün gençliğe hitabesini okuduğunuzda, Atatürk Türk gençlerine o hitabedeki sözleriyle yol göstermektedir.

Başta öğretmenlerimiz olmak üzere anne ve babalar, toplumdaki bütün bireyler çocuklarımıza iyi örnek olmalıyız. Çocukların eğitim ve öğretimiyle ilgilenmeliyiz. Onların dürüst, çalışkan, ülkesini ve milletini seven vatandaş olmaları için gayret göstermeliyiz.

Çocuklar geleceğimiz. Çocuklarımız eğitimli, bilgili, çalışkan olursa, ülkemiz kalkınır güçlü bir devlet oluruz.

Yazımızı şair Ahmet Demir’in yazdığı “23 Nisan” şiiriyle bitirelim.

  1. NİSAN

Bugün 23 Nisan
Neşelenin çocuklar
Bu bayramı bize 
Atatürk armağan etti


Şarkıları türküleri
Söyleyelim birlikte
Egemenlik coşkusu
Her zaman kalbimizde

Bugün 23 Nisan
Neşelenin çocuklar
Bu bayram çocuk bayramı
Bu bayram bizim bayramımız

Ahmet Demir

Ne dersiniz sevgili okurlar?
Günlerinizin sağlıklı ve mutlu geçmesi dileğiyle hoşça kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir