Gündem

ZEYTİN ÜRETİCİSİNDE BURUK SEVİNÇ

Salihli’de sofralı siyah zeytin hasadının yapıldığı bu günlerde üreticiler, fiyattan memnun ama zeytin tanesinin iriliğinden memnun değil.

Salihli’de 58 bin 903 dekara sofralık, 31 bin 529 dekara ise yağlık zeytin ekimi yapıldığını belirten Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, bu yıl mevsimlerim kurak gitmesi zeytin üreticilerini üzdü.

 

Zeytin rekoltesinde geçtiğimiz yıla göre az da olsa düşüş yaşandığını belirten Yalvaç, mevsiminde yağmurların yağmaması zeytin kalibresini etkiledi. Duble ve 1 numara zeytinler çok az çıkıyor. Zeytinlerin kalibresinin düşük olmasının üreticileri üzdüğünü ancak zeytin fiyatlarının üreticileri tatmin ettiğini söyledi.

TÜCCARLAR ELEK YERİNE KALİBREYİ TERCİH EDİYOR

Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, zeytin hasadı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Salihli ve yöresinde hem yağlık, hem de sofralık zeytin üretiyoruz. Zeytinlerimizin büyük bir kısmı trilye cinsi, ancak son yıllarda tekir ve domat denen türler de ekilmeye başlandı. Bölgede yeşil zeytin hasadına Ekim ayının ilk haftasında başlanır ve Aralık ayının sonuna kadar devam eder. İlçemizde henüz kuyulama sistemi yok. Alıcılar genelde Akhisar ve Gemlik’ten gelir. Üreticiler günlük topladıkları zeytinleri akşamüstü bulunduğu mahalledeki tüccarlara teslim ederler. Bizim burada daha çok zeytinleri eleklerden geçirirler. Eleklerde numaralarına göre ayrılırlar. Salihli’de daha çok 1 ile 4 numara arasında zeytin vardır. 5 ile 6 numara zeytin daha çok yağlık olur.

ZEYTİN FİYATLARI ÜRETİCİYİ SEVİNDİRDİ

Zeytinde fiyat olarak memnunuz diyen Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, Bu yıl bölgenin kurak gitmesi, yağmur yağmaması zeytin tanelerinin irileşmemesine sebep oldu. Duble zeytinin tarla fiyatı 13 Tl fakat çok az çıkıyor piyasada en çok 3 ve 4 numara zeytin mevcut ve fiyat olarak 6,5-7,5 Tl civarında alıcı buluyor. Tüm mevsim olumsuzluklarına karşı zeytin üreticisi memnun” diye konuştu.

EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI TAM ALAMIYORUZ

Tekelioğlu Mahallesindeki zeytin alım merkezine zeytinlerini satmaya getiren Kazım Erefe, Bu seneki üretimden memnunuz ancak bu yaz havaların kurak gitmesi zeytin tanelerini dalında buruşturdu. Eylül-Ekim aylarında da yeterli yağmurlar yağmayınca taneler içini dolduramadı, küçük kaldılar” dedi.

Zeytin üreticisi Hasan Kırmaz ise bizim buralar yüksek alan daha önce buğday ve tütün ekiliyordu son 15 yıldır zeytine döndü. Zeytinin geleceğini iyi gördüğümüz için arazilerimizi zeytine çevirdik. Geçen sen üretimimiz azdı, bu seneki üretimden memnunuz tek sıkıntımız zeytin tanelerinin büyük olmaması, bu da fiyatları etkiliyor. Zeytin tanelerinin küçük olmasından dolayı bu yıl tüccarlar daha çok kalibre usulüyle alıyor. Kalibre zeytin tanesinin büyüklüğünü belirler. Yani 1kg zeytinin kaç zeytinden oluştuğuna bakılır. Zeytinde emeğimizin karşılığını tam alamıyoruz.

Haber Mustafa TOGA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir