Gündem

Yüksel: Salihli üzümden 400 milyon TL gelir kaybına uğrayacak

Salihli’deki Odaların katılımıyla gerçekleştirilen ortak istişare toplantısında konuşan Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, üzüm fiyatındaki düşüklüğün bütün sektörlere olumsuz yönde yansıyacağına vurgu yaptı.

Salihlili Odalar, ortak istişare toplantısında buluştu. Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, ilçedeki odaların başkanları ve temsilcileri katıldı.

Altı yıldan bu yana aralıklarla devam eden istişare toplantılarına pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kaldıklarını belirten Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Salihli ve komşu ilçelerin son günlerdeki en önemli gündem maddesi olan kuru üzüm fiyatına vurgu yaparak konuşmasına başladı. Lidya Otel’de düzenlenen istişare toplantısında Yüksel şunları söyledi:

“Salihli ekonomisinin en önemli ürünü olan çekirdeksiz kuru üzümde bu yıl üretici ne yazık ki hayal kırıklığı yaşadı. Kiloda 16 TL fiyat beklenirken, TMO ve Tariş 13 TL alım fiyatı açıkladı. Bütün girdilerde yüzde 100 civarında artış yaşanırken, kuru üzüm fiyatı sadece yüzde 4 yükseldi. Salihli’nin gelirinin yüzde 40’ı üzümden sağlanıyor. Üründe zaten doğal afetlerden kaynaklanan yüzde 20-25 civarında bir rekolte kaybı varken, fiyatın da bu kadar düşük açıklanması umutsuzluk yaşattı. Bu, Salihli’de 400 milyon TL’lik bir gelir kaybı anlamına geliyor. Üzümcünün bu durumda olması, bütün sektörlere olumsuz yansıyacak. Yani üreticiler ve hepimiz için zor bir yıl olacak.”

Odalarla ortak toplantıları çok önemsediklerini belirten Yüksel, ilk toplantının gerçekleştirildiği 2016 yılında belirlenen ortak sorunların birçoğunun hala çözüm beklediğini kaydetti. Yüksel, bu sorunları şöyle sıraladı:

“Kuraklık iyice kendini hissettirmeye başladı. Vahşi sulama ile yapılan su israfını önlemek için kapalı devre sulama sistemi bir an önce hayata geçirilmeli. Yer altı suları azaldığı için sudaki bor oranı da yükseliyor. Tarımsal sulamada ve yeraltı sularının beslenmesine katkı sağlayacak Yeşilkavak Sulama Göleti’nin bir an önce yapılmasını istiyoruz.

Eğitimde Salihli giderek geriliyor. Bizim ısrarla üzerinde durduğumuz Fen Lisesi konusunda ne yazık ki bir gelişme yaşanmadı. Her sene 150’ye yakın öğrencimiz başka ilçelerdeki Fen Liselerine gidiyor. Fen lisesi konusunda ısrarcıyız.”

Oda başkanlarından katkı

Toplantıya katılan odaların başkanları ve temsilcileri de sektörleri hakkında bilgilendirmelerde bulunarak toplantıya katkı sundu. Salihli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin yeni başkanı Erdal Tunca, 2 bin 300 esnaf ve sanatkara 185 milyon TL kredi kullandırdıklarını anlattı. Kooperatife yeni bir yönetim anlayışı getirdiklerini belirten Tunca, “Söz verdiğimiz yaklaşık 14 değişikliğin 8’ini çok kısa bir sürede gerçekleştirdik.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir