Uncategorized

Ünalan Helva Gıda Sanayi Ltd. Şti.’den Gökhan Ünalan ile Konuştuk

Gökhan Ünalan’ı tanıyabilir miyiz?

22 Nisan 1989 doğumluyum. Evliyim, bir kız çocuğum var. Doğma büyüme Salihliliyim. Okul hayatım Salihli’de geçti, lise mezunuyum. Liseyi bitirdikten sonra tam manasıyla baba mesleğimiz olan helvacılığa başladık. Tam manasıyla diyorum; çünkü okullar tatile girdiğinde, yaz aylarını imalathanemizde çalışarak geçiriyorduk. Yani çekirdekten mesleğin içindeyiz. Okul bitince dört elle işimize sarıldık. 2013’de babamızı kaybettik. Ondan sonra ağabeyim ile işin başına geçtik. Sırt sırta vererek, bugünlere kadar getirdik. Her yıl büyütmeğe, bir şeyler katmaya çalıştık. Şükür bu günlere geldik.

Asırlık geçmişi olan Ünalan Helva’nın kuruluş serüvenini sizden dinleyebilir miyiz?
1918’de, İlk olarak dedemin babası Hacı İbrahim Azizler’in girişimiyle Kula’da hayat bulan lezzet serüvenimiz hem üretim hem de satış hizmetinin sunulduğu küçük bir dükkânda başlamış. Neden İbrahim Ünalan değil de ‘’Azizler’’ diye bir soru aklınıza gelebilir. Biliyorsunuz o dönemlerde daha soyadı kanunu çıkmamış insanlar ve aileler lakabları ile anılıyorlarmış, tanınıyorlarmış. Dolayısıyla ‘’Azizler’’ bizim Kulada ailemizin lakabıymış. Baba mesleğini devralan dedem Mehmet ÜNALAN, Kula’da bir süre daha işlettiği dükkânı daha sonra Salihli’ye taşıma kararı almış. Salihli’de ürettiği helvaların kalitesi ile ticari itibarı ve tüketicinin takdirini kazanan dedem Mehmet Ünalan, oğulları rahmetli babam Şerafettin Ünalan ve amcam Ruhi Ünalan’a bayrağı devretti. Geçmişten gelen özenli çalışma, tüketicinin güvenini kazanma konusundaki istikrarı sürdüren rahmetli babam Şerafettin Ünalan, kısa zamanda faaliyetlerini genişletti. Fakat 2013 yılında kendisini kaybedince; ağabeyim Mehmet Ünalan ve ben Gökhan Ünalan işimizin başına geçtik. Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nde 7000 dönümlük işletmemiz ile üretim faaliyetini kesintisiz bir şekilde sürdürüyoruz.
Susamın helvaya dönüşmesini hep merak etmişimdir. Helvanın ‘’Helva olma süreci’’ hangi aşamalardan geçiyor?

Aslında; meslek sırrıdır ama hadi anlatayım (!) (Gülüşmeler) Kaliteli ham susamlar, susam ıslatma havuzuna dökülüp ıslatılır. 1 gün boyunca ıslatma havuzunda bekletilen susam, şişer ve kabuğundan ayrılacak duruma gelir. Kabukların rahat soyulması için “Kopanist” denilen makinaya aktarılır. Bu aşamadan sonra susamlar tuzlu suya alınır. Tuzlu suda soyulan kabuklar susamdan ayrılır. Bir robot yardımıyla üstte kalan susam alınır ve tuzundan arındırmak için yıkama havuzuna aktarılır.
Saf su ile yıkanan susamlar, “Santrifüj” denilen; merkez-kaç kuvvetiyle suyunun sıkıldığı bir makineye geçer. Suyu sıkılan susamlar, susam arabalarına alınarak tavalara(fırınlara) atılır. Tavalarda 100-140 derece aralığında; 1 ile 2 buçuk saat (susam çeşidine göre farklılık gösterir) kavrulur. Pişen susam, soğutma arabalarına alınır ve elenir. Tahin için ayrılan susamlar tahin değirmenlerine gönderilir. Burada işlendikten sonra, helva ve susam bölümlerinde bulunan tahin tankerlerine gönderilir.
Susam olarak paketlenecekse yine el değmeden “Sortex” makinasına aktarılır. Sortex makinası renk farkı dahil, susamları ayrıştıran, üründe standardizasyon sağlayan en son teknolojinin sektöre büyük kolaylık sağlayan ürünüdür. Ayrıştırılan susamlar aynı bant bünyesinde çuvallanır.
Helva üretimi için, ağda kazanlarına alınan şeker kaynatılır. Kaynayan şeker, karıştırma kazanına aktarılır, çöven suyu eklenir. Belirli bir süre daha pişirilen malzemeler, helva kazanlarına alınarak tahin ilavesi yapılır. Sonrasında karma ve yoğurma işlemleri uygulanır. Paketlenecek olan helva önce presleme, daha sonra kesme ve paketleme bandından geçer. Kâselenecek helva ise, yoğrulduktan sonra el değmeden gramaj tespiti yapılıp kâselere alınır, soğutma tepsisinde soğutulan helva, kapatılarak tüketime hazır hale gelir. Sonrada afiyetle yenir.

Üretim çeşitleriniz nelerdir? Üretim kapasiteniz ve istihdam kapasiteniz ne kadar?

Helva, susam ve tahin üretimi yapıyoruz. Helva çeşitleri; sade, kakaolu, antep fıstıklı helva olarak müşterinin talebi doğrultusunda gramajlama yaparak pazara sunuyoruz.
Pastalık, simitlik, bisküvilik, ekmeklik, krokanlık ve tahinlik susam ürünlerimizi 10 kiloluk ve 25 kiloluk paketler halinde yine toptan olarak satışa sunuyoruz.
Tahin ve pekmezlerimizi pet şişe, cam şişe ambalajlarla; ev dışı tüketimi ise unlu mamuller, fırın vb. işletmeler için büyük gramajlı ambalajlarımızda satışa sunuyoruz.
Günlük 7 ton susam ve 4 ton helva üretiyor. Bu üretim kapasitemiz yurt içi ve yurt dışı müşteri taleplerini rahatlıkla karşılayacak bir kapasitedir. İlerleyen zamanlarda talep artışları mutlaka olacaktır. Biz de üretim kapasitemizi artan talebe göre konumlandıracak esnek bir yapımız var. Gelişen şartlara uyum sağlarız. Şu anda bünyemizde 28 çalışanımız var.

Ürünlerini sadece yurt içinde mi pazarlıyorsunuz? İhracatınız var mı?

İhracat yapıyoruz. Üretim ağımızda bulunan her ürünün ihracatını yapıyoruz. Helvadaki üretimimizin %70-80’ini ihraç ediyoruz. Şu anda Almanya, Amerika ve Kanada’ya helva ihracatımız var.

İleriye dönük hedefleriniz nelerdir?

En büyük hedefimiz tam otomasyona geçmek. Kapasitemizi artırmak. Bunu paralelinde yeni makinalar kurmak ve istihdamı artırmak diyebilirim. Bütün ürünlerimizi ihraç ediyoruz bunların içinde en ağırlıklı ihracatımız helva. İhracat rakamlarımızı büyütmek için yeni pazarlar bulmak ileriye dönük hedeflerimizdir.

Gökhan Ünalan’ın 24 saati nasıl geçiyor? Hobileriniz var mı?

Hafta içi sabah saat 7.00’de kalkıyoruz işe geliyoruz. Yoğun bir mesaiden sonra akşam saat 8.00 gibi eve girebiliyoruz. Bütün gün tempolu çalışmadan sonra akşamları ancak dinlenebiliyoruz. Tabi ancak hafta sonları bazen futbol oynuyoruz, bazen de doğa yürüyüşü yapabiliyoruz. Bunları düzenli bir şekilde yapamıyorum. Öyle yoğun haftalar geçiriyoruz ki bütün enerjimizi alıyor. Hafta sonları evden dışarı adım atmak bile gelmiyor.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Gıda sektöründe olduğumuz için pandemiden olumsuz etkilenmedik. Yalnız son zamanlarda piyasalardaki genel belirsizlik bizi de olumsuz olarak etkiliyor. Susamı ithal ettiğimiz için kurlardaki istikrarsızlık direk maliyetlerimizi etkiliyor. Tek dileğimiz bu belirsizliğin kısa sürmesi ve piyasaların eski istikrarına kavuşması.

Kadim Lezzet…
Karadenizli delikanlı yeni evlenmiş, çiçeği burnunda eşini çarşıya alışverişe çıkarmış. Tam helvacının önünden geçerken eşi cilveli bir edayla ‘’Ula Dursun helva alsana bağa’’ demiş. Dursun karısına hava atacak ya… ‘’ Ula helva da ne zıkkim oluyormuş, sakiz alayım sağa daa…’’ demiş.
Evet, mazisi yüzyıllara dayanan tahin helvasının tahtı zaman zaman piyasadaki alternatif yeni yetme ürünler tarafından sallansa da insanlar ondan yüzyıllardır vazgeçemiyor. ‘’Jan janlı’’ ambalajlarla bakkalların, marketlerin raflarında boy gösteren yeni yetme şekerlemeler, tatlılar helvayı yok etmeyi başaramadılar. Tabi ki helva da boş durmamış, o da ‘’Jan janlı’’ ambalajlara girerek yeniliklere ayak uydurmuş. İmalatında da modern makinalar desteğinde, geleneksel tadı ile bilhassa kış aylarında birçok sofranın vazgeçilmezlerinden olarak varlığını sürdürüyor.
Ünalan Helva’nın; 4. kuşak sahibi olan Mehmet ve Gökhan kardeşler babalarının erken sayılabilecek yaşta vefatından sonra işletmelerini daha da ileriye taşımak için çalışıyorlar. Belki de şu an Salihli’nin en eski işletmesi unvanını elinde bulunduran ‘’Ünalan Helva’’ iki kardeş tarafından başarıyla yönetiliyor. İnşallah kuşaklar boyu istikrarlı bir şekilde büyüyerek, gelişerek varlıklarını devam ettirirler.

Atalarımızın ürettiği lezzetlerde insan vücuduna mutlaka faydalı bir şeyler olacağı inancımla, bu kadim lezzetin insan vücuduna ne gibi faydaları var acaba? Diye merak ettim, araştırdım ve sonuç.
İşte, tahin helvasının 6 faydası:
1.Kemik sağlığını destekler. Tahin helvasının ana maddesi olan susam, kalsiyum bakımından çok zengin.
2.Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminiz için hem çok leziz hem de çok faydalı bir takviye.
3.Hücreleri onarır.
4.Enerji verir.
5.Protein kaynağıdır.
6.Kansızlığı giderir.
Bunların yanında mideye ve bağırsaklara da faydası varmış. Peki, mide rahatsızlığı açısından faydaları nelermiş? Tahin helva, insanı tok tutan ve kalsiyum açısından doğal ve sağlıklı bir besinmiş. Bu sayede midede oluşan şişme, mide bulantısı ve ekşimelere karşı oldukça etkiliymiş.
Bunun yanında; bağırsakları da çalıştırıyormuş. Sindirim ve boşaltım sistemine olan faydası ile kişinin kabızlık problemini çözebilecek özelliğe sahipmiş. Hem hafif olması ile midede rahatsızlık hissi oluşturmayan hem de bilmediğimiz birçok faydayı içinde barındıran tahin helvasının sırrı ise içerisinde bulunan çövendeymiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir