Köşe Yazısı

‘‘Ticaret Benim İçin Artık Yaşam Stili Haline Gelmiş Bir Olgu’’

Yükseliş Plaza Genel Müdürü
Ali Yüksel ile Konuştuk!

1.Ali Yüksel’i tanıyabilir miyiz?

Merhaba 1982 Salihli doğumluyum. İlkokulu Altınordu’da, orta ve lise öğrenimimi Sekine Evren Anadolu Lisesi’nde, üniversiteyi ise Dumlupınar Üniversitesi İşletme Bölümü’nde okuyarak mezun oldum. Betül Yüksel ile 14 yıldır evliyim ve Doruk isminde 12 yaşında bir oğlum var. Çocukluk yıllarımdan beri aile şirketimizin farklı bölümlerinde çalışmaktayım. 2004 yılından bu zamana kadar da işyerimizi babam İbrahim Yüksel ile birlikte yönetmekteyiz.

1. Firmanızın kuruluş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

Firmamız 1982 yılında Salihli’de amcam Alaattin ve babam İbrahim Yüksel tarafından Yükseliş Ticaret unvanıyla SKODA Kamyonetleri, JAWA, PUCH Motosikletleri ve Yedek Parça Bayiliği ile ticaret hayatına başladı. 1984 yılında ISUZU Araçları Satış ve Yedek Parça Bayiliği’ni, 1989 yılında ülkemizde en çok satılan ithal otomobil LADA’ların Satış ve Yedek Parça Bayiliği’ni, 1989 yılında HONDA Motosikletleri Satış ve Yedek Parça Bayiliği’ni bünyesine kattı.

2000 yılında Salihli‘de Ege Bölgesinin ilk 4-S ISUZU Plazasını kurduk. 2003 yılında ise HONDA Motosiklet için 4-S Plazamızı faaliyete geçirdik. 2006 yılında ise Yükseliş Ticaret unvanımızı İbrahim Yüksel, Ali ve Aslı Yüksel’in ortaklığıyla kurulan, Yükseliş Nakil Vasıtaları Ltd. Şti. olarak değiştirdik. 2007 yılında firmamız özelleştirilen egzoz emisyon ölçüm yetkisini alarak yöremiz araçlarına hizmet vermeye başlamıştır. 2008 yılından bu yana SAFKAR Araç Klima Yetkili Bölge Bayiliği yapmaktayız. Firmamız Türkiye’nin önde gelen beş büyük sigorta şirketinin anlaşmalı hasar servisi olarak hizmet vermektedir. Yükseliş şu an Salihli’de ISUZU ve HONDA Plaza’da; satış, servis, yedek parça, ikinci el, egzoz emisyon ölçümü ve SAFKAR Yetkili Bayiliği’ni, aktif olarak yürütmektedir. Ticaret hayatında 39.yılını dolduran Yükseliş Ltd. Şti. “Satış ve sonrasında süren dostluk.” sloganını kendine ilke edinerek; dürüst, güvenilir, kaliteli hizmet verme anlayışı ve müşterilerimizle kurmuş olduğumuz dostluklar sayesinde bölgemizde etkin bir marka olmayı başarmıştır. Bundan sonrada aynı ilkeler doğrultusunda ticari hayatına devam edecektir.

2. Otomotiv dışında başka ticari faaliyetleriniz de var mı?

Şu an için ISUZU Kamyon, Kamyonet, Pikap ve Otobüs Bayiliği; HONDA Motosiklet Satış Servis, Yedek Parça Bayiliği ve biraz da çiftçilik ile uğraşmaktayız. Gelecekte farklı sektörlerde de iş yaparak ticari riskleri azaltmak için sepetimizdeki yumurtaları çeşitlendirmek istiyoruz

3. Aile şirketleri ülkemizde çok uzun ömürlü olmuyor. 2-3 kuşak sonra dağılıyor. Bu tehlikeye karşı şirket olarak bir önleminiz var mı? Örneğin şirketinizin kendine has kuralları, bir anayasası var mı?

Malesef ülkemizde ve dünyada aile şirketleri için dağılma ya da batma tehlikesi yüksek oranda yaşanıyor. Biz bu şirketlerden biri olmamak için var gücümüzle gelişen ve değişen ticari dünyaya ayak uydurarak kurumsallaşmaya ve profesyonelleşmeye gayret ediyoruz ki; bizden sonraki nesiller bu işleri rahatlıkla sürdürebilsinler. Bizimde bir şirket anayasamız ve şirketimize has örf, adetlerimiz var ve şirketimiz de ben de dahil olmak üzere herkes işe en alt seviyeden başlar. İşi sever ve öğrenirse daha üst mevkilere ancak o şekilde gelebilir.

4. Pandemi işlerinizi nasıl etkiledi?

Pandemi döneminin başlarında malesef sektörümüz bu işten en büyük yara alan sektörlerden oldu. Fakat sonrasında yapılan düşük faizli kredi destekleri ile o dar boğazdan rahatlıkla geçtik. Stokumuzdaki ürünleri satabildik diye sevindik. Fakat bugün baktığımızda malesef ürün satışından elde ettiğimiz gelir ile o gün sahip olduğumuz malın ancak %70 ini alabiliyoruz. Piyasada ürün fiyatları çok arttığı için sattığımız ürünleri yerine koyamıyoruz.

5. İleriye dönük ne gibi hedefleriniz var?

Gelecekte Yükseliş olarak öncelikli hedefimiz; var olanı korumak ve geçmişten gelen tecrübemiz ile yeni pazarlarda, yeni iş kollarında büyümek. Ali Yüksel olarak ise vatana millete daha faydalı işler yapmayı, aileme ve ülkeme yakışan bir evlat yetiştirmeyi hedefliyorum. En çok istediğim hedeflerden birisi de motosikletimle uzun bir Avrupa turu yapmak.

6. Ticarette sizi en çok zorlayan şeyler nelerdir?

Ticaret benim için artık yaşam stili haline gelmiş bir olgu. Öncelikle önümde babam gibi bir ustam olduğu için; bu işin eğitimlerini aldığım ve almaya devam ettiğim için ve yine severekte yaptığım için genelde çok zorlanmam. Tabi ki her işin kendine göre zorlukları ve cilvesi vardır, bunlara da zamanla alışmak gerekir. Bence ticarette en büyük öğrenim; ‘’Hayır’’ kelimesini kullanabiliyor olmaktır. İyi esnaf olmak demek karşıdakinin her isteğini kabul etmek demek değildir. Gerektiğinde hayır diyebilmek ve geleceği de öngörmek gerekir.

7. Şirket olarak İstikrarlı çizginizi nasıl koruyorsunuz?

39 yıldır aile olarak bu işi yapmaktayız. Bence bu işin en büyük sırrı bizimle alışveriş yapan herkesi büyük, küçük, hacimli diye ayırt etmeden; hepsini müşteri değil dost olarak görmemiz. Bu sayede alışverişlerimizin hiçbiri bir seferde kalmaz. Çoğu müşterimiz bizimle ilişkisini uzun yıllar sürdürmeye devam eder. Yıllardır değişmeyen sloganımız ‘’Satış ve sonrasında süren dostluktur.’’ Bu slogan bizim en büyük ilkemiz haline gelmiştir. Bunun dışında iş arkadaşlarımızın da işte disiplini, işi sevmesi ve mutluluğu çok önemlidir. Bunlar olmazsa başarı ve istikrarı sağlamak neredeyse imkansızdır. Elimizden geldiğince bu kurallara dikkat ediyoruz.

8. Türkiye çapında şirket içi yarışmalarınız oluyor. Bu yarışmalarda medyadan sizin başarılarınızı okudum. Bu yarışmalar ve bugüne kadar aldığınız neticeler nelerdir?

ANADOLU ISUZU tarafından bugüne kadar iki kere Türkiye çapında en güzel ISUZU DMAX yarışması düzenlendi. Biz bu konuda çok iddialıyız ve işimizi severek yapıyoruz. Bu yüzden tasarımını yapmış olduğumuz araçlar düzenlenen yarışmalarda birinciliği kazanıyor. Bu yarışmalar için hiçbir kurum ya da firmadan destek almadan tamamen kendi çalışanlarımızın fikirleri ile tasarladığımız araçlarla birinci olmak; bizler için büyük bir gurur.

Firmamız kuruluşundan bu yana iş ortaklığı yapmış olduğu markalardan her yıl birçok ödül almaktadır. Bu ödülleri almanın haklı gururunu yaşamaktayız. Bu başarılı sonuçları yakalamamızda desteği olan başta çok değerli müşterilerimize ve gece gündüz demeden hep beraber çalıştığımız mesai arkadaşlarıma bir kez daha teşekkürler. Yükseliş Ailesi olarak kurulduğumuz günden bu yana kuruluş sloganımız olan ‘‘Satış ve sonrasında süren dostluk’’ ilkemizden hiçbir zaman taviz vermeden; piyasa koşulları ne olursa olsun elimizden gelen tüm çabalarımızla firmamızı ve temsil ettiğimiz markaları bölgemizde 1. sırada tutmaya devam edeceğiz.

9. Ali Yüksel’in 24 saati nasıl geçiyor?

Genelde gün içinde işyerinde yoğun bir tempo halinde ya da bölgemizde iş yaptığımız müşterilerimize yapmış olduğumuz ziyaretlerle geçiyor. Bizim işimizde maalesef kapalı odalarda oturarak başarılı olunamıyor. Gün bitiminde ise günün stresini atmak için bahçeme ektiğim sebze ve meyvelerle uğraşıp, köpeklerimle oynayarak günün stresini atıyorum. Geceleri ve hafta sonları ise samimi olduğumuz aile dostlarımızla beraber olmaktan zevk alıyorum.

10. Herhangi bir STK’ya üyeliğiniz var mı?

Setmog Motosiklet Kulübü üyesi ve yönetimindeyim. Aynı zamanda STSO-A Takımı Genç Girişimcileri’nin üyesiyim. A takımı olarak 3-4 sene üst üste geleceğin genç iş adamları ve kadınlarına yönelik satış, pazarlama, diksiyon ve liderlik konulu eğitimler düzenleyip; iş yeri ziyaretleri yaparak bölgemizin firmalarını daha iyi tanınmasını sağladık.

Setmog olarak Salihli ve çevresinde gençlerin daha güvenli motosiklet kullanmaları için, örnek olmaya ve eğitim almaları konusunda faydalı olmaya çalışıyoruz. Pandemi öncesinde ise bu zamana kadar yılda bir olmak üzere Salihli’nin tanıtımına ve ekonomisine maddi ve manevi çok büyük katkısı olan; ülkemizde büyük ve ses getiren, yirmi bine yakın katılımcının katıldığı büyük festivaller düzenledik. İnşallah pandemi sonrası bu etkinliklerimizi devam ettireceğiz.

11. Hobilerinizden bahseder misiniz?

Yoğun tempolu bir iş hayatım olduğu için hobilerime çok fazla vakit ayıramıyorum. Vakit bulduğum zamanlarda ise ailemle vakit geçirmeyi seviyorum. Kendime ayırabildiğim zamanlarda ise motosiklet kullanmak, basketbol oynamak, doğada gezmek, kamp yapmak, arazide 4×4 araçla off road yapmak, bahçe işleri ile uğraşmak, köpeklerle ilgilenmek gibi hobilerim var. İlkokula başladığımdan bu yana okul takımlarında ve kulüplerde basketbol oynuyorum. Bugün pandemiden ara verilmiş olsa da hala Salihli Cesur Yıldızlar Basketbol Kulübü’nün lisanlı oyuncusuyum. Yine okul yıllarında başlayan halk oyunlarına merakım var. Yaklaşık olarak 7 sene halk oyunları ekibinde yer alıp yarışmalara katıldık ve hala oynamaktan çok zevk alıyorum.

12. Başınızdan geçen ilginç bir anınızı anlatır mısınız?

Ticaret hayatının her anı bence çok ilginç ve heyecanlı. Her an her şey olabiliyor. O yüzden her şeye hazırlıklı olmalısınız. Ticaret hayatımda unutamadığım en büyük alışverişimi size anlatayım. 30 yaşımda kendi ticari hayatımın da ISUZU ailesinin de hala kırılamayan rekoru olan bir alışveriş gerçekleştirdik. 168 adet toplu ISUZU Otobüs satışı ve bu alışverişe karşılık 336 adet minibüsü takasa aldık. Bu çok zor ve tamamlanması zor bir süreçti. Çok şükür disiplinli çalışmamız ve özverili ekibimiz sayesinde o işten de yüzümüzün akıyla çıktık. Ticari hayatımda unutamadığım anılardan birisidir bu satışımız.

13. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Temsilcisi olduğumuz markaları en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Bölgemizde satılan hafif ticari araç, pikap, midibüs ve motosiklet ürün segmentlerinde yıllardır olduğu gibi bu yıl da yine açık ara birinciyiz. Bunu her yıl daha iyi duruma taşımaya çalışıyoruz. Firmamız 39 yıldır müşteri memnuniyetini ve dürüst çalışma prensibini esas alarak çalıştı ve bundan sonra da çalışmalarımızı bu eksende sürdürmeye devam edeceğiz. Çalışma hayatına yeni başlayan tüm genç arkadaşlara, öncelikle sevdikleri işi yapmalarını; sonrasında ise sadece bugünü değil geleceği düşünerek işlerine dört kolla sarılmalarını tavsiye ederim.

Editör’den : ’’ Hayır ‘’ Diyebilme

Sevgili Peygamberimizin ‘’Çocuklarınıza güzel isimler koyunuz.’’ hadisini bilmeyenimiz yoktur her halde. Güzel isimlerin insan hayatında olumlu rol oynadığını iddia eden bilim insanları da var günümüzde. Güzel isim koymak şirketlerin de başarılarında rol oynuyor mu acaba? Salihli’mizin ismiyle müsemma (ismine uygun) firmalarından biri Yükseliş Ltd. Şti. Kurulduğu 1982 yılından günümüze performans grafiğini istikrarlı bir şekilde yükselterek bugünlere gelmiş.

Salihlispor ’un 2. Lig’de oynadığı yıllardı. Bana göre o yıllarda Salihli’de reklam için seçilebilecek en stratejik nokta olan stat girişindeki gişelerin yan tarafında bulunan duvarlardı. O yıllarda Yükseliş Ltd. Şti.’nin reklam tabelası bu duvarlara asılmıştı. Hafta sonu maç izlemeye giden, hemen hemen toplumun her kesiminden futbolseverin bilet sırasındayken gördüğü bu tabela, iki haftada bir insanların hafızalarına misafir oluyordu. Ben de Yükseliş firmasını o tabela reklamı sayesinde tanımıştım. Hatırladığım kadarıyla ticarete ilk adımı Büyükhan altında bulunan iş yerlerinden birinde atmışlardı.

Ali Yüksel hem alaylı hem de okullu. Çocukluğundan beri şirket bünyesinde olduğundan hem pratik hem teorik eğitim almış. Aldığı eğitimi şirket yönetimine başarılı bir şekilde yansıtmasını gözlemledim; bu işin özünü kavramış gözüküyor. Şirkete hâkim, ayakları yere basan görüşleri var. Babasından alacağı bayrağı istikrarlı bir ‘’Yükseliş’’ ile bir sonraki kuşağa devredebilecek kıvamda. Ben de bıraktığı izlenim böyle…

Beni en çok etkileyen cümlesi ‘’Bence ticarette en büyük öğrenim, ‘’Hayır’’ kelimesini kullanıyor olabilmektir.’’ Çok doğru söylüyor. Bu sadece ticarette değil, yaşantımızda sosyal ilişkilerde de zaman zaman kullanmamız gereken sihirli bir sözcük. Zamanında ve yerinde ‘’Hayır’’ diyebilmek gerçekten çok önemli. Bunu başarabilen çok insan olduğunu düşünmüyorum. Evet kelimesinin yerine zamanında kullanılabilen ‘’Hayır’’ kelimesi firmaların ve insanların genellikle ‘’Hayrına’’ olmuştur.

Genç iş insanı Ali Yüksel Bey’in önünde başarılara koşacağı uzun yıllar var. Şirket odasında fotoğrafı bulunan Tariş’in kurucularından olduğunu öğrendiğim Rahmetli Dedesi Ali Yüksel’in manevi ve Babası İbrahim Yüksel’in maddi ve manevi destekleriyle iş hayatını yönlendiriyor. Zamanla edindiği ve edineceği bilgi ve birikimiyle firmaları Yükseliş Ltd. Şti’yi daha da yükseklere taşıması dileğiyle…

Haftaya başka bir konu ve konukla beraber olmak dileğiyle şimdilik hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir