Gündem

SALİHLİ’NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Salihli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümü Şehitlik Anıtı’nda gerçekleştirilen çelenk sunumu töreniyle kutlandı. 5 Eylül kurtuluş törenleri saat 10:30’da 7 pare top atışı ile başladı.

Salihli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümü Corona virüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına uygun olarak kutlandı.

 

Törende Salihli Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam ve Belediye Başkanı Zeki Kayda Şehitler Anıtına çelenk koydular.

Çelenk sunma törenine Salihli Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam, Belediye Başkanı Zeki Kayda, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Balık, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Mesut Doğan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Alşen, Askerlik Şube komutanı Personel Asteğmen Hüseyin Solak, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Dilek, İlçe Müftüsü Adem Karakelebek, Belediye Başkan Yardımcıları Mahmut Süreyya Karaoğlu, İbrahim Karaca, Metin Durmaz, MHP İlçe Başkanı Mehmet Akın, CHP Salihli İlçe Başkanı Hasan Hüseyin Namver, İYİ Parti İlçe Başkanı Murat Ulvi Tunca, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Ünlü, Oda ve Dernek başkanları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

 

Saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşının okunmasının ardından çelenk sunma töreni başladı. Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam ve Belediye Başkanı Zeki Kayda’nın Şehitler Anıtı önüne çelenk koymasından sonra Salihli’nin düşman işgalinin kurtuluşu ile ilgili günün anlam ve önemine ait konuşmayı Zeki Kayda yaptı.

 

BU GÜN BİZİM GURUR GÜNÜMÜZDÜR 

Salihli’mizin düşman işgalinden kurtulduğu bu anlamlı günde hepinizi saygıyla selamlıyorum diyen Kayda, “Tarihi eşsiz kahramanlıklarla dolu olan yüce Türk Milleti son yüzyılda büyük acılar çekmiş, kanıyla canıyla bu toprakların vatan olmasının bedelini ödemiştir. 19 Mayıs 1919 da Samsun’a düşen kıvılcım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tüm yurtta özgürlük ateşine dönüşmüş ve yaşlısı, genci kadını, kızı bütün Anadolu halkı bağımsızlık uğruna cepheden cepheye koşmuştur.

 

5 Eylül 1922 tarihine gelindiğinde Salihli’mizden düşman çizmeleri kovulmuş, bu toprakların gerçek sahibi kahraman atalarımız bayrağımızı göndere dikmiştir.

5 EYLÜL SALİHLİ’NİN KURTULUŞ GÜNÜ 

Türk milleti tarih sahnesine çıktığı günden beri var olma mücadelesi vermiştir. Tuğlarlarla, sancaklarla Asya bozkırlarından başlayan mücadelede düşman aynı düşmandır. Sultan Alparslan’la Malazgirt’te savaştığımız düşmanla,1453’te İstanbul’u fethederken savaştığımız düşman aynıdır. Kurtuluş mücadelesinde vatanımızı işgal eden düşmanla 15 Temmuz’da bekamızı tehdit eden düşman aynı düşmandır.

Allah’a şükürler olsun ki bütün bu tehditlere milletçe kenetlenerek göğüs gerdik. Vatanımıza göz dikenlere karşı, bayrağımızı indirmeye kalkanlara karşı, ezanımızı dindirmek isteyenlere karşı bedenimizi siper ederek mücadele ettik.

Bekamıza saldıranlar, milletimizi bölmeye çalışanlar şunu iyi bilmedir ki ‘’dün olduğu gibi bugün de kaybetmeye mahkumsunuz. Türk milletini yok etmeyi başaramayacaksınız.

Salihli’nin vatansever insanları, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni iç ve dış düşmanlara karşı korumakta kararlıdır. Devletimizin bekası söz konusu olunca; ne okyanus ötesindeki Amerika, ne İngiliz kraliyet ailesi, ne Yahudi düzenbazlığı bize diz çöktürebilir.

Her durumda ve her şartta yokluklar içinde mücadele eden yüce milletimiz; devletimize kurulan ekonomik ve terör tuzaklarını bozacak gücü ve kudreti, damarlarında taşıdığı asil kandan alarak, yedi düvele karşı dimdik ayaktadır.

Kızıl elma yolunda Altay dağlarından Tuna kıyılarına, Fırat’tan Dicle’ye Karadeniz’den Akdeniz’e bütün kara parçaları dahil asil Türk milleti var olacaktır. Mavi vatanımızda Türk milletinin varlığından rahatsız olanlar, şanlı bayrağımıza göz dikenler derin sulara gömülmeye mahkumdur.

Dün olduğu gibi bugün de Türkiye Cumhuriyeti devletini tehdit edenler, milletimizin birlik ve beraberliği devam ettiği sürece kaybedeceklerdir. Türk milletinin aklı feraseti daima kazanacaktır. Milletimiz hiçbir zorluk karşısında yılmayacaktır, yıkılmayacaktır.

“ORDULAR İLK HEDEFİNİ AKDENİZ’DİR” İLERİ 

26 Ağustosta başkomutanın ‘’ ileri’’ emriyle Afyon’dan İzmir’e doğru zafer yürüyüşü başlamış, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden kahramanlıklara bu topraklar sahne olmuştur.

Salihli’miz Kurtuluş Savaşı’nda çok önemli bir yere sahiptir. Salihli’de, Sartlı Nazmi Efe’yle, Torunlulu Ali Efe’yle, Yüzbaşı Mıstık’yla, Poyrazlı hacı Ali Bey ile sayısız vatan evladının destani yazılmıştır.

SALİHLİ ŞEHİTLER GÖZ BEBEĞİMİZDİR

Salihli bizim ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz, havasını soluduğumuz, doğup büyüdüğümüz ata toprağımızdır.

5 Eylül 1922’den bugüne aradan geçen 98 yılda Salihli’miz Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak için büyük adımlar atmıştır. Hayalini kurduğumuz 5 Eylül Üniversite Yerleşkesiyle, Organize Sanayi Bölgesi yatırımlarıyla, doğalgazıyla, tarımsal üretimiyle, sosyal ve sportif tesisleriyle vizyonunu ortaya koymuştur.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına giderken atalarımızın canlarıyla, kanlarıyla bizlere bıraktığı cennet Salihli’mizi daha da geliştirmeye, daha da büyütmeye kararlıyız.

Şunu tüm kalbimle söyleyebilirim ki Salihli’nin yarınları daha aydınlık… Salihli’nin geleceği daha bereketli. Salihli’nin ufku daha da açık.

Tüm dünyayı saran Covid-19 salgınının bir an önce sol bulması en büyük temennimdir. Devletimizin salgın karşısında verdiği mücadeleye lütfen vatandaşlar olarak bizler de uyalım.

Devletimiz tüm kurumlarıyla bu salgınla başarılı bir şekilde mücadele ediyor. Buradan tüm sağlık çalışanlarımıza üstün gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Salihli için can veren, ter akıtan, emek veren bütün hemşerilerime teşekkür ediyorum. Salihli için çalışan tüm devlet yöneticilerimize şükranlarımı sunuyorum.

NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE

Bu vesilesiyle, Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, canları ve kanlarıyla vatan topraklarını bizlere emanet bırakan aziz şehitlerimizi, bu uğurda her türlü maddî ve manevî fedakârlığı göstermiş olan gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğilerek kahraman Salihlili hemşehrilerimin 5 Eylül Kurtuluş Günü’nü kutluyor hepinizi saygıyla selamlıyorum dedi.

Salihli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümü kutlama törenleri İlçe Müftüsü Adem Karakelebek’in yaptığı dua ile son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir