Eğitim Gündem

Salihli’de 1 milyon TL tutarındaki iki projeye Zafer KA’dan onay çıktı

Salihli İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne günümüzün koşullarında 3 modern laboratuar kazandıracak ve sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesine katkı sağlayacak olan iki ayrı projenin toplam giderlerinin 100 bin TL’lik kısmı Salihli Ticaret ve Sanayi Odası tarafından karşılanacak. 

Ticarete ve sanayiye yönelik kalifiye eleman yetiştiren Salihli İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne yeni nesil teknoloji metal işleme eğitim laboratuvarı kurulmasını kapsayan iki projeye Zafer Kalkınma Ajansı tarafından onay verildi. Toplam tutarı 1 milyon TL olan iki projenin yüzde 90’ı Zafer Kalkınma Ajansı’nın hibesiyle yapılacak. Her iki projeye Salihli TSO 100 bin TL’lik nakdi katkı sağlayacak.

 

Ajansın onay verdiği projelerden birisi için Salihli Ticaret ve Sanayi Odası başvuru yaptı. “Mesleki Eğitim Dönüşüyor, Salihli Güçleniyor” isimli proje, Salihli İMKB Lisesi’ne Nedim Uysal Ardışık Sistemler Atölyesi ve Zafer Garaj isimli bilgisayar destekli tasarım, prototipleme ve üretim atölyesi kurulmasını kapsıyor. Salihli İMKB Lisesi’nin başvuru sahibi olduğu “Yeni Nesil Teknoloji Metal İşleme Eğitim Laboratuvarı” isimli proje ile de okula CNC tezgahını da içeren modern bir eğitim laboratuvarı kurulacak.

Projeler heyecan yarattı

TOBB’un himayesine girerek proje okulu olarak seçilen Salihli İMKB Lisesi’nde Salihli TSO ve Ticaret Borsası’nın da katılımıyla Proje Yürütme Kurulu’nun oluşturulması, okula taze bir kan getirmişken, Zafer Kalkınma Ajansı desteğiyle iki modern atölyenin kazandırılacak olması okul yönetiminde ve öğrencilerde heyecan yarattı.

Salihli TSO’nun projesinin hazırlanmasında büyük emek harcayan Salihli Kaymakamlığı Avrupa Birliği Proje Ofisi Sorumlusu Yavuz Erdem ve Salihli İMKB Lisesi öğretmeni Süleyman Uykan’a; CNC laboratuvarı projesini hazırlayan öğretmenler Zafer Dikmener ve Şerif Yetim’e teşekkür eden Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve İMKB Lisesi Proje Yürütme Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, şöyle konuştu:

“Sektörel incelemelerimizde en önemli sorun kalifiye eleman ihtiyacı olarak karşımıza çıkıyor. Nitelikli işgücünün yetiştirilmesine önemli katkılar sağlayabilecek okullardan biri İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’dir. Bu yüzden sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirmek amacıyla buranın yönetiminde yer aldık.

Desteklenmeye hak kazanan projelerin hayata geçirilmesi, özellikle Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren işletmelerin ihtiyaç duyduğu otomasyon sistem becerilerine sahip öğrencilerin yetişmesine katkı sağlayacak. Nedim Uysal Ardışık Sistemler Atölyesi, öğrencilerin tasarım ve üretim becerilerinin gelişmesine, okul-sanayi işbirliğinin artmasına katkı sağlayacak olan Zafer Garaj isimli bilgisayar destekli tasarım, prototipleme ve üretim atölyesi ilçemizde metal işi yapan atölyelerin CNC tezgahını kullanabilecek nitelikli işgücü ihtiyacını karşılayacak.

Ardışık Sistemler Atölyesi’nde kullanılacak öğrenci deney masalarını hibe ederek projemize önemli bir destek sunan Norm Holdig’e katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Okulumuza, eğitim camiasına ve iş dünyasına hayırlı olsun.”

Üç atölye kurulacak

Proje kapsamında, Salihli İMKB Lisesi’nde Nedim Uysal Ardışık Sistemler Atölyesi, Zafer Garaj isimli bilgisayar destekli tasarım, prototipleme ve üretim atölyesi ile Yeni Nesil Teknoloji Metal İşleme Eğitim Laboratuvarı kurulacak. Okul öğretmenleri gerekli eğitimleri alacak ve Salihli OSB’de faaliyet gösteren firmalarda öğrencilerin istihdamına yönelik çalışmalar yapılacak. İmalat sanayisi ve turizm sektörlerinde mesleki eğitim kurumları ile özel sektör işbirliğinde mesleki eğitim altyapısı ve kalitesi geliştirilecek.

Proje sayesinde ayrıca güncel teknolojiler ile uyumlu olacak şekilde endüstriyel kontrol PLC hidrolik-pnömatik laboratuvarı kazandırılacak.

Salihli İMKB Lisesi’nin başvuru sahibi olduğu proje ile Makine Bölümü’ne bir CNC Torna Tezgahı alınacak ve Salihli bölgesinde metal işleme sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün karşılanmasına ve eğitim altyapısının iyileştirilmesine katkı sağlanacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir