Gündem

SALİHLİ ESNAF KEFALETTEN 20 MİLYONLUK DESTEK !

Salihli Esnaf Kefalet Kredi  Kooperatifi tüm dünyayı saran KOVİD-19 korona virüsü salgını nedeniyle ortakların ve esnafların yanında olduklarını belirtti. Başkan Halil Aşık, 1 Nisan tarihinden bu yana  500 ortağımıza 17 milyon lira kredi kullandırıldığını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Salihli Esnaf Kefalet Kredi Kooperatif  Başkanı Halil Aşık, “Küresel virüs salgını Dünya Sağlık Örgütü tarafından KOVİD-19 virüs yayılımı pandemi olarak ilanından sonra; 1 nisan 2020 tarihinden bu yana yaklaşık 2,5 aylık (75) günlük zaman diliminde Salihli genelinden kooperaitifimize ortak olan esnaf ve sanatkârlarımızın talebi ile yoğun bir çalışma dönemine girilmiştir. Normal zamanın 2 katı kapasite ve performansla deneyimli ve tecrübeli 6 kişilik personel kadromuz ile çalışılarak, bazı yasaklarda izin alınarak esnaf ve sanatkârın bu zor zamanında yanında olabilmek ve onları güvende hissettirebilmek için üstün çaba ve gayret sarfedilmiştir. Adeta normal süreçte ortalama haftalık 20/30 ortağımız, aylık 80/100 ortağımıza kredi verilirken, bu süreçte haftalık ortalama 130/150 ortağımıza aylık ise 480/600 ortağımıza KOVİD-19 esnaf destek paketi kredisi ve diğer kredilerin tahsisi yapılmıştır. 1 Nisan 2020 tarihinden, haziran ayının ikinci yarısına kadar toplamda 500 ortağımıza 17 milyon lira kredi verilmiş, hali hazırda kredi verilme süreci devam eden ortaklarımızla birlikte toplamda 620 esnaf ve sanatkâr ortağımıza 20 milyon lira kredi verilmiş olacaktır” dedi.

Aşık sözlerine şu şekilde devam etti; “Kovıd-19 pandemisi döneminde ayrıca; yasal düzenleme ile getirilen taksitlerin faizsiz üç ay öteleme uygulaması için,  Nisan-Mayıs-Haziran dönemi taksitleri bulunan ve bu haktan faydalanabilecek olan 1450 ortağımızın yaklaşık 12,5 milyon liralık kredi taksitleri faizsiz olarak üç ay öteleme yapılmıştır. Her ortağımızdan bu riskli ortamda hijyen kuralları çerçevesinde azami gayret ve özen gösterilerek öteleme başvuruları alınmıştır. Öncelikle esnaf ve sanatkâr ortaklarımız ile çalışanlarımızın sağlık güvenliğini ön planda tutmak adına, kooperaitfimizde kontrollü çalışma düzeni oluşturulmuş periyodik olarak sürekli çalışma alanlarımızın ve ortak kullanım alanlarımızın ilaçlama ve dezenfektesi yapılmıştır. Bu üç aylık pandemi sürecinde  tüm taksitler ötelendiği için geri dönüş tahsilatlarda olmamıştır. bu süreçte başta hükümetimiz, Hazine ve Maliye Bakanlığımız,  Halk Bankası  Genel  Müdürlüğümüz,  TESKOMB Genel Başkanlığımız ve Manisa bölge birliği başkanlığımız koordinesi ile 16 milyon lira yeni plasman gönderilmiş, plasman akışımız çok hızlı bir şekilde bize ulaştırılmış, krediler kesintiye uğratılmamıştır. Bu süreçte esnaf ve sanatkârımıza, ortaklarımıza,   kooperaitiflerimize misyon ve vizyon yükleyerek,   katkı sunan, başta Hükümetimiz, Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Halk Bankası Genel Müdürlüğümüz, TESKOMB genel başkanlığımız, Manisa bölge birliği başkanlığımız, mülki idarecilerimiz, sivil toplum kuruluşu ve meslek odası temsilcilerimizin tamamına esnaf ve sanatkârlarımız ve tüm ortaklarımız adına şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir