Gündem Siyaset

Salihli Belediye Meclisi Kayda Başkanlığında Haziran Toplantısını Gerçekleştirdi

Salihli Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısı, Belediye Başkanı Zeki Kayda başkanlığında gerçekleştirildi. Belediye Meclis Salonunda gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Zeki Kayda, “Salihli Belediye Meclisi olarak Haziran ayı meclis toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Aldığımız kararların hayırlar getirmesini temenni eder, tüm hemşehrilerime sağlıklı günler dilerim. Değerli hemşehrilerim, Kovid-19 ile ilgili ülkemizde yeni bir süreç başladı.

Kapanan ve faaliyetleri kısıtlanan esnaflarımızı, kademeli normalleşme süreciyle birlikte yeniden işyerlerini açtı. Tüm esnaflarımıza hayırlı işler, bol ve bereketli kazançlar diliyorum. Aşılama işlemi böyle devam ederse bu salgından inşallah bir an önce kurtuluruz. Kademeli normalleşmeyle ilgili esnaf odaları başkanlarımızı bilgilendirdik. Belediyemiz, bu süreçte vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırmak için 08.30-17.30 saatleri arasında nöbet uygulaması ile hizmet verecek. Belediye Meclisimizde bağımsız üye olarak görev yapan Ufuk Erdöl, verdiği dilekçe ile MHP meclis üyesi olarak çalışmalarına devam edeceğini bildirmiştir. Milliyetçi Hareket Partimize katılan Ufuk Erdöl’ü tebrik eder çalışmalarında başarılar dilerim” dedi.

5 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda, Salihli Merkez İmar Planı içerisinde belirlenen Y ençok Serbest alanların ayrıca köyden ve beldeden mahalleye dönüşen yerler için Y ençok Serbest veya Y ençok Teknolojisinin gerektirdiği yükseklik olarak imar planı bulunan alanların yüksekliklerinin belirlenmesi talebiyle ilgili yükseklik sabit olarak kalmak şartıyla İmar Komisyonundan gelen rapor oybirliği ile kabul edildi. Belediyeye ait Şişeleme Fabrikasının Salihli Belediyesi’nin de ortak olduğu S. S. Salihli Kadın Kooperatifine yaş meyve ve sebze kurutmak amacıyla tahsis edilmesi talebi de, Plan-Bütçe ile Hukuk ve Tarifeler Komisyonlarından gelen rapor doğrultusunda 5 yıllığına kira bedeli alınması şartıyla oybirliği ile kabul edildi.

Karaağaç HES’te Belediyenin Hiçbir Yetkisi ve Onayı Yoktur

Toplantıda son olarak Karaağaç Mahallesinde yapımı devam eden Karaağaç HES ve Regülatörü Enerji Nakil Hattı Projesi için Gökova Enerji Üretimi Ltd. Şti.’ne yaklaşık 3 kilometrelik yeraltı kullanım hakkı verilmesiyle ilgili komisyonlardan gelen rapor görüşüldü.

Konu hakkında açıklama yapan Başkan Kayda, “Karaağaç Mahallemizde yapımı devam eden HES projesine, Belediyemiz onay vermemiştir ve bu konuda yetkisi de yoktur. Firma, HES için ilgili Bakanlık ve EPDK’dan gerekli izinleri ve ruhsatı daha önce almış ve inşaata başlamıştır. İmar Plan Değişikliği talebi için Belediyemize müracaat eden firmaya, bu bölgeye HES yapılmasının uygun olmayacağı yönünde görüşümüzü bildirerek imar izni verilmemiştir. Ancak bu firma, tüm izinleri ilgili Bakanlıktan almış, EPDK’dan ruhsat almış, ÇED Raporu almış, Orman Genel Müdürlüğünden gerekli izinler ve yer tahsisi yapılmış, TCDD ve Karayollarından yer altından geçecek enerji nakil hattı için tüm izinleri almış. 15 kilometrelik enerji nakil hattının 12 kilometrelik bölümünü tamamlayan firma, Belediyemizin sorumluluk alanında bulunan bölgede 3 kilometrelik yeraltı enerji nakil hattı döşemek için izin talep ediyor” diye konuştu. Yapılan oylamada, komisyon raporuna MHP ve AK Parti kabul oyu, CHP ve İYİ Parti ret oyu verdi. Rapor, oyçokluğu ile kabul edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir