Uncategorized

SAKÜDER ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Kısa adı SAKÜDER olan Salihli Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği’nin Öğretmen Elif Bursa’nın anısına düzenlediği  “Sevgili Öğretmenim” isimli program Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Sardes Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Toplantıya Salihli Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Süreyya Karaoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Günay Topkaya,  İlçe Kütüphane Müdürü Gıyasetttin Yoca, Türk Eğitim Sen Başkanı Engin Taşkın, Çapaklı Köyü Muhtarı Mehmet Us, Gelecek Partisi İlçe Başkanı Şerife Öz, Merhum Öğretmen Elif Bursa’nın Ailesi, Saküder Üyeleri ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasında Saküder Başkanı Gündüz Aydın, öğretmenlik mesleğinin önemini hayatından verdiği örneklerle anlattıktan sonra şunları söyledi:

“Daha birkaç hafta önce köyümün okul müdürü Elif Bursa ile istişareler yaparken şimdi O’nun hüznü ile öğretmenler gününü kutluyoruz. Elif Öğretmenim ile ne kadar çok hatıramız var. O’ndaki heyecanı ve görev aşkını hiç unutmayacağım. Sonrasında bu ülkenin kalkınması için bütün olumsuz şartlara rağmen genç Cumhuriyetimizin aydınlık yüzü olan Köy Enstitülü Öğretmenlerimiz başta babam ve ilk öğretmenim Merhum Mustafa Aydın olmak üzere, İlyas Kalay Öğretmenlerimizi saygı ile yad etmek istiyorum.

Evet, bugün öğretmenler günü ve içimiz hüzün dolu, Aybüke Öğretmenden, Necmettin Öğretmenden daha geçen hafta kaybettiğimiz Ayşenur öğretmene kadar bütün şehit öğretmenlerimizi dualarla anıyoruz. Bu gece burada bize destek veren ve güç veren siz saygıdeğer katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.”

Geçtiğimiz hafta içinde geçirdiği bir kalp krizi sonucu aramızdan ayrılan Çapaklı Köyü İlköğretim Okulu Müdürü Elif Bursa’nın anısına hazırlanan slayt gösterisinden sonra Ceyhun Atuf  KANSU’nun “Dünyanın Bütün Çiçekleri” isimli  şiirini Şair Halime Gürbüz Gökçe yorumladı. Saküder üyeleri şairler Mustafa Özgünde, Erol Devirgen, Sedat Günay, Gündüz Aydın ve Hacer Baybörek öğretmenler günü için yazdıkları şiirleri okuduktan sonra öğrenciler  Mahmut Emre Baybörek, Melek Duru Kutucuoğlu ve Elif Naz Kaçar, Gündüz Aydın’ın yazdığı öğretmen şiirlerini okudular. 

Saküder Başkan Yardımcısı, Fotoğraf sanatçısı Hüseyin Aşan hazırladığı slayt gösterisinde fotoğraflarla yolculuk yaparak, fotoğraf sanatı hakkında bilgi verdi.

SAKÜDER  2022 ÖDÜLLERİ VERİLDİ.

Saküder, Öğretmenler Günü nedeniyle alanlarında farklı olan öğretmenlere ödüller verdi. Bu ödüller “BAŞARI ÖDÜLÜ” ve KÜLTÜR SANAT HİZMET ÖDÜLÜ” olmak üzere iki öğretmene verildi.

2022 Başarı Ödülü, ertelediği hayalini 50 yıl sonra gerçekleştiren ve İlahiyat Fakültesi Ön Lisans programından 76 yaşında mezun olan. Daha sonra Emlak ve Emlak Yönetimi Meslek Yüksek Okulundan da  başarı ile mezun olan Emekli Öğretmen Orhan Adıgüzel’e verildi. Ödülü takdim eden Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Günay Topkaya, Orhan Adıgüzel ile ilgili anılarını anlattı. 

2022 Kültür Sanat Hizmet Ödülü ise yerel radyolarda uzun yıllar şiir programları yapan, gazete ve dergilerde şiirleri yayımlanan,  Salihli Belediyesi Kültür Sanat danışmanlığında bulunan ve 9 adet şiir kitabı yayımlanan ayrıca Manisa Valisi tarafından “Şehrin Hazinesi” ödülü ile onurlandırılan  Taytan Şehit Özgür Yatakdere İlköretim Okulu Müdürü  Sedat Günay’a verildi. Ödülü takdim eden Salihli Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Süreyya Karaoğlu da öğretmenlik mesleğinin önemine değinerek başarılı öğretmenleri kutladı.

Programın son bölümünde Razlı Öğretmenler Müzik Grubu’nun çalıp söylediği eserlerden sonra  Merhum Elif  Bursa’nın eşi Merkez Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Fatih Bursa, bu özel program için Saküder’e teşekkür ederek, “Eşim Elif Bursa’nın yaptıklarından çok yapacakları vardı. O’nu çok özlüyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir