Köşe Yazısı

‘’Sadece Bir Spor Kulübü Değildir Beşiktaş’’

1. Erkan Eseni tanıyabilir miyiz?

Ben Erkan Esen. 1977 Salihli doğumluyum. İlk ve Orta okulu Salihli’de okudum. Daha sonra ticaret hayatına atıldım. Uzun yıllardır Salihli’de esnaflık yapıyorum. Evliyim, bir kızım var. Ayrıca yıllarca Salihli’de amatör futbol oynadım. Aynı zamanda çeşitli amatör takımlarda yöneticilik yaptım. Şu an Keli Zaferspor’un yöneticisiyim. 2016 yılından itibaren Salihli Beşiktaşlılar Derneği Başkanıyım. Beşiktaş Jimnastik Kulübü 32610 numaralı Genel Kurul Üyesiyim.

2. Beşiktaşlılık sevdası nasıl başladı?

Biz de klasik bir laf vardır ‘’Doğuştan Beşiktaşlıyım’’ diye. Kendimi bildim bileli Beşiktaş taraftarıyım. 9 yaşımda iken babam İstanbul’a Beşiktaş-Galatasaray derbisine götürmüştü beni. O maçın heyecanı hala içimdedir. Çocukluğumda gazeteler Beşiktaş ile ilgili poster, bayrak, karton şapka ne verirse hepsini takip eder alırdım. 13-14 yaşlarımda Beşiktaş İzmir’e geldiği zaman ailemden habersiz İzmir’e maça kaçardım. O zamanlar maçlar gündüz oynanırdı. Stat girişinde gişeden kâğıt bilet satın alınıp girilirdi; eskiler bilirler. Eski İzmir otobüs garajı Atatürk Stadyumu’nun yanında idi. Otobüsten indikten sonra stada ulaşmak kolay oluyordu. Yani kendimi bildim bileli maçlara gidiyorum. Kartal Yuvası’ndan lisanlı ürün alıp mümkün olduğu kadar kulübüme katkıda bulunmaya çalışıyorum.

3. Beşiktaşlı olmak nasıl bir duygu?

Her takımın taraftarı takımına tutku ile bağlıdır. Beşiktaşlıları diğerlerinden ayıran özellik; başarıya ya da kupaya odaklı bir sevgi duymayışıdır. Başarılı olmasa da kupa kazanmasa da bizim Beşiktaşlılığımızda hiçbir azalma olmaz. Şeref Bey, Baba Hakkı, Süleyman Seba gibi efsane büyük değerlerimizin bıraktığı mirasa sahip çıkmak zorundayız. Onların bizlere öğrettiği değerler ve Beşiktaşlılık duruşu bizlere her zaman ışık tutmuştur, kılavuz olmuştur. Armamızdaki Ay Yıldızın ve renklerimizin temsil ettiği değerlere layık olmamız gerektiğini biliriz. İnsanlar arasında ırk, din, dil, renk, mevki, cinsiyet ayrımı gözetmeyiz. Toplumsal sorunlara duyarlıyızdır. Haksızlığın karşısında oluruz. Beşiktaşlılık anlatılmaz yaşanır bir duygudur. Sadece bir spor kulübü değildir Beşiktaş. En büyük hayat akademisidir. Mezun olabilmek değil amaç; tüm erdemleri, saygıyı, adaleti, sevmeyi öğreten bu akademinin öğrencileri olduğumuz için mutluyuz gururluyuz.

4. Beşiktaş’ın renklerinin bir hikayesi var. Anlatır mısınız?

Yıllarca Beşiktaş’ımızın ilk renklerinin kırmızı-beyaz olduğu, Balkan Savaşı’nın kaybedilmesinin ardından siyah-beyaz olarak değiştirildiği söylenir. Sayın Tuğrul Yenidoğan’ın yapmış olduğu 100. Yıl Belgeselimizde kırmızı rengin hiçbir zaman kullanılmadığı her zaman siyah beyaz olduğu kesinleşmiştir. Ayrıca 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı fikrini ortaya atıp uygulamasını ve kanunlaşmasını sağlayan kulüptür Beşiktaş’ımız.

5. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı fikrinin Beşiktaş’tan çıktığını ilk defa duydum? Bunun nasıl olduğunu anlatır mısın?

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın Beşiktaş açısından önemi büyüktür. 19 Mayıs’ı Türkiye’ye armağan eden ‘’En Büyük Beşiktaşlı Atatürk’tür’’ 19 Mayıs’ı Gençlik ve Spor Bayramı’na dönüştürmek ise bir Beşiktaş zaferidir.

Beşiktaş’ımızın kurucularından Ahmet Fetgeri Bey Ankara’daki spor kongresinde kürsüye çıkmış ve Türk Spor Teşkilatı’nın ileri gelenlerinin katıldığı kongrede şu konuşmayı yapmıştır. ‘’Beşiktaş Jimnastik Kulübü uzun zamandan beri tasarlamakta olduğu bir spor projesini, Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerimizle nihayet tatbik mevkiine koymuş ve 24 Mayıs 1935 günü Kadıköy sahasında ‘Atatürk Spor Günü’ düzenlemiştir. Amacımız şudur. İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz bu Atatürk Günü’nün tüm Türk Gençliği’ne mal edilebilmesi için 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı adı altında ve her yıl yapılmasını teklif ediyorum. Kabul olması halinde bu karar Beşiktaş Kulübü’nden çok kongrenin onuru olacaktır. Saygılarımla.’’

Ahmet Fetgeri Bey’in teklifi oylamada kabul edilmiş ve Atatürk’e arz edilmiştir. Büyük önder bu teklifi düşünmeden kabul etmiş ve kanunlaşması için emir vermiştir.

6. Derneğiniz Salihli’de ne zaman kuruldu? Kaç üyesi var? Ne gibi faaliyetleriniz var? Yönetim kurulunuzda kimler var?

Salihli Beşiktaşlılar Derneği’mizin kuruluşu 2001 yılında olmuştur. Mevcut 125 üyemiz vardır. Şu an yönetim kurulunda olan arkadaşlarımız 2013 yılından itibaren derneğin çeşitli kademelerinde görev almıştır. 2016 yılında ise seçime tek liste girerek yönetime talip olduk. 2016 Haziran ayından bugüne yaptığımız her organizasyonda birlikte karar alıp, birlikte hareket ettik. Salihli’mizde Beşiktaş’ımızın bayrağını gururla onurla temsil ettik.

Kısaca faaliyetlerimizden bahsedecek olursak; sosyal sorumluluk projeleri olarak birçok projeye imza attık. Yaz, kış sokak hayvanlarımızı besleme yapmak, kışın çok soğuklarda karlı bölgelerde hayvanlar için Bozdağ’ın zirvesine kadar çıkmışlığımız vardır. Yaban hayatında ki hayvanlarımızı da beslemek, Demirköprü Barajı piknik alanlarının çevre temizliğini yaparak doğaya sahip çıkmak, sokak hayvanlarımız için kedi evleri yapıp sahiplendirmek bunlardan bazıları. Huzurevi ziyaretlerimiz, 21 Mart Down Sendromlular Günü’nde özel çocuklarımızı okullarında ziyaret ederek pasta kesip; palyaçolar eşliğinde özel çocuklarımızın özel gününü kutlamak. Ailelerimizin katılımı ile doğa yürüyüşü, her sene kahvaltı organizasyonunu düzenlemek, köy okullarında tespit ettiğimiz çocuklarımıza bot ve elbise desteği yapmak, Ramazan Ayı’nda ihtiyaç sahiplerine koli dağıtmak.

Talihsiz bir kaza geçiren Fenerbahçe taraftarı olan Şükrü Çakır kardeşimizin fizik tedavisini üstlenmek, kan ve organ bağışı kampanyalarına destek vermek, şampiyonluk konvoyu düzenlenmesi, şehre Beşiktaş bayraklarımızın asılması, maçlarımıza mümkün olduğunca katılımda bulunmak.

Türkiye çapında kulübümüze bağlı 200 dernekten bir tanesi olarak; şehrimizin değerleri üzüm, kiraz, asma yaprağı, odun köftemizi, Sart Harabeleri’mizi her platformda tanıtarak Salihli’mizin gönüllü tanıtım elçiliğini de gururla yapmaktayız. Daha burada anlatmadığım onlarca projeyi gerçekleştirmekten mutluyuz.

Yönetim kurulumuz; Erkan Esen, Meriç Berkil, Ali Levent Yalçın, Onur Çıvgın, Rıza Mutaf, H. Berker Irmak, Mehmet Şen, Burak Kultaş, Okan Esen, Bora Aksoy, Tarık Aslan, Erdal Pekdoğan. Yönetim kurulumuzda 5 kişi Beşiktaş Genel Kurul Üyesidir. En kısa sürede genel kurul üyelerimizi çoğaltmak için çalışmalarımız devam ediyor.

7. İleriye dönük projeleriniz var mı?

Bizim dernek olarak dört tane olmazsa olmazımız var. Bunlar:

1- Çocuklar
2- Yaşlılar
3- Özel çocuklarımız
4- Sokak hayvanları

Bu dört sosyal proje olmazsa olmazımız. Pandemi şartları el verdiği sürece sosyal sorumluluk projelerimiz devam edecektir.

8. Kazandığınız çifte kupayı Salihli’ye getirdiniz. Neler yaşadınız?

Evet çifte kupamız Salihli’ye geldi. Bilindiği gibi Beşiktaş’ımız hep ilklerin takımı olmuştur. Namağlup şampiyonluk, stadsız şampiyonluk. Bu sezonda taraftarsız şampiyonluk mutluluğunu bizlere yaşatmıştır. Emeği geçen başkanımız, yönetim kurulumuz, hocamız, teknik ekibimiz, futbolcularımız, malzemecilerimiz, tesis çalışanlarımız ve büyük Beşiktaş taraftarımıza sonsuz teşekkür ederiz. Tabi ki Beşiktaş tarihinin en önemli kupalarını şehrimize getirdiğimiz için mutlu ve gururluyuz. Yönetim kurulumuz olarak çok emek verdik, çok zorluklar yaşadık ama her projede olduğu gibi bu projemizi de alnımızın akı ile bitirdik. Bizlere destek olan Lise Beşiktaş Salihli’ye, Salihli Kartallarına etkinliğimize katılan herkese Salihli Beşiktaşlılar Derneği olarak teşekkür ederiz.

9. Unutamadığınız ilginç bir anınızı okuyucularımız ile paylaşır mısınız?

Bizim aramızda çok sevdiğimiz özel çocuğumuz 14 yaşında Mustafa Barış’ımız var. Mustafa tam bir Quaresma hayranı. Mustafa’yla ilk tanışmamız kendisine imzalı forma hediye etmemizle başladı. Onun Beşiktaş ve Ricardo Quaresma sevgisini görünce, arkadaşlarımızla beraber Mustafa için yapabileceğimiz en güzel jestin onun hayran olduğu Ricardo Quaresma ile buluşmasını sağlamak olduğuna karar verdik. Beşiktaş futbol takımımızın yakın zamanda Akhisarspor ile maçı vardı. Kulübümüz ile görüşüp, takımımızın kamp yaptığı Manisa’daki otelde Mustafa’mızı çok sevdiği Qaresma ile buluşturmak adına tüm izinleri aldık. Son güne kadar Mustafa’ya söylemedik. Ne zaman arabaya binip otele doğru hareket ettik o zaman haberi oldu. Otel kapısından girdiğimizde bizi ilk olarak Şenol Güneş Hocam karşıladı. Sağ olsun Şenol Hoca’mda Mustafa ile yakından ilgilendi. Quaresma’nın yanımıza gelişi ise hani derler ya ‘’Anlatılmaz Yaşanır’’ o şekilde bir duygu seline dönüştü. Mustafa’nın o anki mutluluğu parayla pulla alınamaz bir mutluluktu. O an otelde bulunan teknik ekip, futbolcular, görevliler Mustafa’nın Quaresma hayranlığına şahit oldular. Bizlerde bir çocuğun hayallerini gerçekleştirmenin verdiği mutluluğu yaşadık. Nam’ı diğer ‘’Quaresma Mıstık’’ ile pandemi nedeniyle Vodafone Park’ta maç izlemeye gidemedik. Umarız bu sene beraber Beşiktaş’ımızın maçına da gideceğiz.

10.Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Evet eklemek istediğim önemli bir konu var. Son zamanlarda sosyal medyada ve sokaklarda gençlerin uyuşturucu madde kullanımının arttığını görmekteyiz. Toplumumuzun geleceği açısından bu durum son derece tehlikelidir. Çocuklarımızı ufak yaştan itibaren spora yönlendirirsek, bu tür arkadaş ortamlarından uzak duracaklardır. Sosyal çevresinin kalitesi artacaktır. Son zamanlarda (Bilinçli veya bilinçsizce) en çok rastladığımız durumlardan biriside ‘’Spordan para kazanmıyorsan gitme, spor yapmana gerek yok’’ gibi bir anlayış ile çocuklarımızı, gençlerimizi spordan uzaklaştırma çabalarıdır. Sporu sadece para kazanma uğraşı gibi gören bir anlayış var. Bırakalım çocuklar fiziki, ahlaki gelişmesinde, sosyal çevrelerinin genişlemesinde faydalı olacak istedikleri sporu yapsınlar. Hep birlikte gençliğimize sahip çıkmalıyız. Uyuşturucu maddelerden uzak tutmak hepimizin vatandaşlık görevidir. Giderek artan uyuşturucu madde kullanımı hakkında üzülerek söylüyorum ki televizyon, gazete, radyo, sosyal medya gibi alanlarda yeterli programlar ve uyarıcı tanıtımlar yapılmıyor. Sizlerin aracılığıyla buradan sesimizi duyarlarsa ne mutlu bize. Gençler geleceğimizdir.

11.Gazetemiz hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Öncelikle böyle güzel bir söyleşi olanağı sağladığınız için şahsım ve yönetim kurulu arkadaşlarım adına sizlere çok teşekkür ediyorum. Demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan sizler, önemli bir toplumsal görevi yerine getirmektesiniz.

Gazetenizi beğenerek ve ilgiyle takip ediyoruz. Köşe yazarlarınızı da ayrıca tebrik ediyoruz. Çok güzel ve kaliteli yazılar çıkarıyorlar. Emeklerine sağlık. Salihli Beşiktaşlılar Derneği Yönetim Kurulu olarak yayın hayatınızda başarılar diliyoruz. En kısa sürede bir başka söyleşide buluşmak dileğimizdir.

Editör’den : Ezberleri Bozmak…

Beşiktaş’ın Süper Lig’de mücadele eden futbol takımı 1903 yılında Bereket Jimnastik Kulübü adıyla kurulan Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün, Ağustos 1911’de kurulan şubesidir. Maçlarını 2012-13 sezonuna kadar 32.086 kapasiteli İnönü Stadyumu’nda oynamıştır. 2012-13 sezonu sonunda kulüp, yeni stat yapım çalışmaları başlatmıştır. Armasında ay-yıldız taşıma izni verilen 3 Türk kulübünden biridir. Yurt içi ve yurt dışında gösterdiği performansı, kazandığı kupalar ve ilkleriyle Türkiye’nin en büyük futbol kulüplerinden birisidir

Çarşı, Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün taraftarlarından oluşan belli bir grubun ismidir. 1982 yılında kurulan Çarşı grubu, futbol maçlarını ağırlıklı olarak Kapalı Tribün’de izlemektedir. En bilinen sloganları ise “Çarşı her şeye karşı!” ve “Evdeki hesap Çarşıya uymaz”dır. Bu grup diğer taraftarlardan ya da taraftar gruplarından; maçlarda takındığı tavırlar, açtığı pankartlar, dile getirdiği tezahüratlarla farklı bir taraftar profili çizmektedir.

Sosyal mesajlar vermektedirler. Örneğin Beşiktaş Çarşı Taraftar Grubu, il trafik kodu 65 olan Van için 20 Kasım 2011 tarihindeki Beşiktaş-Galatasaray maçının 65. dakikasında üstlerini çıkararak soğukla mücadele eden depremzedelerin durumuna dikkat çekmiştir.

Salihli Beşiktaşlılar Derneği 20 yıllık geçmişi olan bir dernek. Kuruluşundan bu yana birçok etkinliğe imza atmışlar. Fakat beni en çok etkileyen bir davranışları var ki onun yerini hiçbiri tutamaz. Salihli Beşiktaşlılar Derneği olarak ‘’Ezberleri Bozan’’ öyle bir dostluk örneği göstermişler ki gönlümde taht kurdular. Talihsiz bir kaza geçiren Şükrü Çınar isimli Fenerbahçe taraftarının bütün fizik tedavi masraflarını üstlenerek tedavisine destek olmuşlar. Posta gazetesi de bunu ilk sayfasından haber yapmış. Bir Fenerbahçeli olarak özlemini duyduğum, tüm takım taraftarlarına örnek olacak centilmenlik.

Zaman zaman gösteriş yapmakla suçlandıklarını ifade eden Erkan Başkan; bu sebepten çoğu projelerini de duyurmadan dar çerçevede yaptıklarını üzülerek anlattı. Aksine yapılan güzelliklerin inadına duyurulması taraftarıyım. Toplumun faydasına olan güzel işlerin, futbol maçlarındaki rekabet gibi ‘’Güzelliklerde de rekabete’’ yol açacağı inancındayım. Sonuçta bu bir şahsın değil, bir derneğin yaptığı güzellikler. Bunun yanında okuduğunuz gibi onlarca toplum yararına projeye imza atmışlar. Şapka çıkarıyorum, ayakta alkışlıyorum.

Salihli Beşiktaşlılar Kulübü’nün Adanmış Başkanı Erkan Esen ve Adanmış Başkan Yrd. Meriç Berkil’in şahsında tüm Beşiktaşlı dernek üyelerine teşekkür ediyorum. Bu güzel etkinliklerinin devam etmesi dileğiyle hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir