Uncategorized

MİLLÎ EGEMENLİK ORTAOKULUNDAN BİR İLK DAHA: TÜBİTAK BİLİM SÖYLEŞİSİ

Salihli Millî Egemenlik Ortaokulu; öğrencilerinin akademik, sportif, sosyal gelişimlerinin yanında kültürel ve bilimsel çalışmalarına da devam ediyor. TÜBİTAK destekli olarak alanında uzman akademisyenlerin ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde öğrencilerle bir araya gelerek tecrübelerini aktarmalarını amaçlayan “TÜBİTAK Bilim Söyleşileri” kapsamında Salihli’de ilk kez yapılan bilim söyleşisi gerçekleştirildi.

Yürütücülüğünü Türkçe Öğretmeni Mehmet Önder KARACAOĞLU’nun yaptığı bilim söyleşisi için İstanbul’dan gelen Doç. Dr. Neslihan KARAKUŞ, “Türkçem, Benim Ses Bayrağım” başlıklı söyleşisiyle öğrencilerle buluştu. Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapan KARAKUŞ, Millî Egemenlik Ortaokulu öğrencilerine Türkçenin önemi, tarihî gelişimi, kültürel bağlamda millî kimliğimize katkıları başlıklarında çok değerli bilgiler verdi. Şiir, vecize ve hikâyecikler de zenginleştirdiği sunumuyla öğrencilerin Türkçeye başka bir pencereden bakmalarını sağladı.

Okul Müdürü Muhammet DEMİR, Salihli Millî Egemenlik Ortaokulu olarak her zaman öğrencilerine daha farklı, daha güncel neler yapabileceklerini düşünüp öğretmen kadrosunun da özverisiyle birçok alanda ilki gerçekleştirdiklerini ifade etti. “TÜBİTAK Bilim Söyleşileri” kapsamında Türkçe Öğretmeni M. Önder KARACAOĞLU yürütücülüğünde aralık ayında yapılan başvurularının kabul edilmesi ile Salihli’de bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade etti. DEMİR ayrıca okul aile birliği tarafından yaptırılan yeni konferans salonunda ilk etkinlikleri olmasıyla da farklı bir gurur yaşadıklarını dile getirdi.

Konferans için İstanbul’dan Salihli’ye gelen Doç. Dr. Neslihan KARAKUŞ ise yolda otobüsünün bozulduğunu, başka otobüse aktarılarak çok yorucu bir yolculuk geçirdiğini ancak Millî Egemenlik Ortaokulu öğrencilerinin enerjik hâlleriyle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdiğini dile getirdi. Türkçeye sahip çıkılması noktasında en büyük görevin genç kuşaklara ait olduğunu ifade ederek “Dilimiz kimliğimizdir. Kimliğimize sahip çıkmak her Türk gencinin aslî görevidir.” dedi.

Türkçe Öğretmeni M. Önder KARACAOĞLU yürütücülüğünde bir buçuk saate yakın süren söyleşiye Türkçe öğretmenleri ile birlikte yaklaşık 200 öğrenci katıldı. Söyleşiden sonra Okul Müdürü Muhammet DEMİR ve Okul Aile Birliği Başkanı F. Tütem KÖKSAL tarafından Doç. Dr. Neslihan KARAKUŞ’a çiçek ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL imzalı “TÜBİTAK Bilim Söyleşileri Teşekkür Belgesi” takdim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir