Eğitim Gündem

“MEHMETÇİK ANADOLU LİSESİ OLDU”

1984 YILINDA AÇILAN SALİHLİ SEKİNE EVREN ANADOLU LİSESİ’NİN İSMİ DEĞİŞTİ
“MEHMETÇİK ANADOLU LİSESİ OLDU”

12 Eylül 1980 yılında darbe yaparak demokrasinin önünü kesen Kenan Evren’in ve
darbenin izleri silinmeye devam ediyor. 12 Eylül darbesine zemin hazırlamak için, öncesinde ülkemizde kardeşi kardeşe kırdıran, bir sağdan bir soldan gençlerimizi aynı silahlarla vuran, ülkeyi kan gölüne çeviren, sonrasında da bir “Kurtarıcı!” gibi darbe yapan zihniyetin izleri okullardan, park ve bahçelerden silinmeye devam ediyor.

Daha önce Aralık 2013 tarihinde Salihli Belediyesi Meclis üyelerinin tamamının oyları ile Kenan Evren Parkı’nın ismi “Mehmetçik Parkı” olarak değiştirilmişti. AK Parti, CHP ve MHP grup sözcülerinin önerisi ile Kenan Evren Parkı’nın isminin Mehmetçik Parkı şeklinde değiştirilmesi istendi. Oylama sonucu 25 meclis üyesinin tamamı parkın isminin Mehmetçik Parkı şeklinde değiştirilmesi yönünde oy kullandı ve Salihli’de darbenin izlerinin değiştirilmesine başlandı.

Kısa adı SEAL olan Sekine Evren Anadolu Lisesi’nin ismi Manisa
Valiliği oluru ve Milli Eğitim bakanlığı olur’u ile değiştirilerek Mehmetçik
Lisesi adı verildi.

1983 yılında inşaatına başlanan ve Salihli Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan Okula, 1980 ihtilalini yapan cunta yönetiminde başkan olan Kenan Evren’in eşi Sekine Evren ismi verilmişti. Daha önce Kenan Evren Parkı ismi değişmişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir