Eğitim

LGS SINAVINDA MATEMATİK SORULARI TERLETTİ

Milli Eğitim Bakanlığınca 8. sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sınavı (LGS) Salihli’le de bu yıl da öğrencilerin kendi okullarında yapıldı.

Sınav giriş belgeleri, sıraların üzerinde hazır olan öğrenciler, geçerli kimlik belgeleri ile sınava katıldılar.

Çoktan seçmeli sınavda 3 yanlış 1 doğruyu götüren LGS sınavında öğrencilerin birinci oturum olan Sözel Sınavı saat 9:30’da başladı.

İKİNCİ OTURUM 11:30’DA BAŞLADI

Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil’den oluşan 50 soru için 75 dakika yanıtlama süresi verildi. İkinci oturumda ise öğrencilere Matematik ve Fen Bilimleri Derslerinden toplam 40 soru soruldu ve 80 dakika süre verildi.

SINAV SONUÇLARI 30 HAZİRAN’DA AÇIKLANACAK

Öğrenciler ile refakatçileri sabah 07.00 ile 15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamadan muaf tutuldu. Okul bahçesine sadece öğrenciler alındı. Sınav sırasında isteyen maskesini çıkartabilecekken, öğrenciler koridorlarda ve bahçede maskelerini çıkarmadılar.

 

ÇOCUKLAR MATEMATİK SORULARININ ZORLUĞUNDAN ŞİKAYETÇİ

LGS sınavı saat 12:50’de sona erdi. Manisa-Salihli Milli Egemenlik Ortaokulu 8. Sınıf öğrencilerinden İsa Kaan Horzum, Sözel sorularının tamamını doğru cevapladığını söyledi. Sayısal sorularda ise özellikle matematik soruları çok zordu diye konuştu.

Sınavdan çıkan diğer öğrenciler de Türkçenin kolay olduğunu matematikte ise sürpriz sorularla karşılaştıklarını belirttiler.

ÖĞRENCİLER İÇERİDE VELİLER DIŞARIDA TERLEDİ

LGS sınavının yapılacağı Milli Egemenlik Ortaokuluna gelen aileler sınava girecek çocukları kadar heyecanlıydılar.

Sınav süresince okul bahçesinin dışında bekleyen velilerden Hacer Keskin, “Oğlum Kaan Keskin çok sakin olarak sınava girdi. Ben ondan daha heyecanlıyım. Gece uyuyamadım. İlk defa böyle bir sınav heyecanı yaşıyorum.” diye konuştu.

Hazırlık sınavları çok güzel geçti, Öğretmenleri okul olarak çocuklarımıza çok emek verdiler. Biz de veliler olarak üzerimize düşeni yaptık diyen Salihli Anadolu Lisesi rehberlik öğretmeni Ebru Coşkun, “Benim çocuğumda bugün burada sınava girdi. Sınava girenlerin hepsinin sınavı güzel geçsin. Önemli olan istedikleri okullara girebilmeleri. Bütün öğrencilere başarılar diliyorum” dedi.

Haber Mustafa TOGA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir