Uncategorized

KELİMELERİN GİZİ

Hiç düşündünüz mü ? Bazı sözler fizik yasalarına benzer evrenseldir, daima yürürlüktedir. Sayfalar dolusu söylemek istediğinizi bir cümleye sığdırır. Mesela sinsi olup herşeyi bildiğini sanan, kurnazlıklarıyla etrafındakileri kandırdığını zanneden sürekli boş konuşan, bir yaraya merhem olamayan, çalışıyormuş gibi görünen zavallılar demek yerine:

“Ayînesi iştir kişinin lâfa bakılmaz.
şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde
insanın aynası işidir, lâfa bakılmaz” “Bir kişinin akıl seviyesi, yaptığı işte görünür.” demiş 19. Asrın güçlü şairi Ziya Paşa..

Vicdanın da evrensel olduğunu düşünmüşümdür. Allahın her insana nasip etmediği insanı insan yapan güzel bir özelliktir vicdan. Sonradan kazanılmaz doğuştandır, çıkara, ırka, dile dine bakmaz değişken değildir. Bir kişi aynı zamanda hem bencil hem vicdanlı olamaz ikisi zıttır demek yerine kısaca “ İyi bir vicdan en rahat yastıktır.” demiş Clemens Brentano.

İnsanın yaptıklarını ve davranışlarını muhakeme edebilmesi ve yaptıklarının hesabını kendisene verebilmesi muazzam bir yetenek olsa gerek, eğer bir insan başkalarının mağduriyetine engel olmak istiyorsa kendine rağmen bile çaba harcıyorsa o insanda umut ışığı vardır vicdan vardır…

Merhamet ve vicdan ikiz kardeş gibidir evrenseldir, acıma ve iyi niyet arasındaki ince çizgide bulunan en güzel erdemlerden biridir, doğuştan gelen kıymetli bir hediyedir, makama mevkiye yaşa şana şöhrete bakmaz, varsa vardır yoksa yoktur. İnsanın kalbine sonradan eklenebilen bir özellik değildir. insanlara tepeden bakmamak, bütün canlıları incitmemek üzerine dayalı bir yaşam şeklidir içinde acıma değil sevgi barındırır, hesapsızlık barındırır, paylaşma isteği barındırır .
Dikkat ettiniz mi bilmem bünyesinde merhamet barındırmayan kişilerin başka insanlarda aradığı şeydir.
Kendilerinde olmayan bu meziyeti başklarında gördüklerinde tepe tepe kullanmaktan da geri kalmazlar türlü türlü, duygu sömürüleriyle mağduriyeti öyle güzel oynarlar ki, kıvırma yetenekleri değme dansözlere taş çıkartır! “Ne kadar süslenseler, bi yerden sırıtıyor zavallıkları.!” cümlesini Oğuz Atay bunlar için söylemiştir.

Merhamet sadece yaptıklarınla değil, yapmadıklarınla da seni sen yapandır
demek yerine “En az merhamet gösterenler, en büyük günahları işleyenlerdir.” demiş Beaumarchais.
Merhametin öyle güzel öyle naif bir dili vardır ki; sağırın işitebildiği körün okuyabildiği ve yalnızca kalbin dokunabildiği…dememiş de “Geceyi seyrede seyrede öğrendim ki ışık insanın içinde yanmıyorsa, yüzüne vurmuyor…“ demiş Şükrü Erbaş

Bazı güzel huylar bazı bünyelere bir iki beden büyük gelir…

Etrafınızda bu güzel erdemlerle donanmış olan kişiler mutlaka vardır , şayet böyle insanlara denk gelen şanslılardan iseniz onlara özen gösterin…

Hayat çok uzun bir yol,
yürüdüğümüz yollarda eşlik edenlerimiz bazen de değişir bazen yollar ayrılır .
Şanslıysak merhamet ve vicdan sahibi yol arkadaşları ile yollarımız kesişir;
şanssızsak batan gemiyi ilk terk edenlerle sık sık karşılaşırız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir