Köşe Yazısı Siyaset

İYİ PARTİ Salihli İlçe Başkanı ile görüştük

“İyi Parti, kendisini ‘VATANSEVER’ olarak tanımlayan,
vatanı, devleti ve milleti ile barışık herkesin partisidir.”

1-Ulvi Murat Tunca’yı tanıyabilir miyiz?

1972 Salihli doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi ülkemizin farklı şehirlerinde bitirerek üniversite eğitimimi İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesinde tamamladım ve Salihli İlçesinde serbest klinisyen hekim olarak çalışmaktayım. Köyüm olan Taytan’da hayvancılık işletmem de koyunculuk ve süt inekçiliği ile uğraşmaktayım. Bununla birlikte mesleğin sorunları ve üreticilerin sıkıntıları her zaman beni meşgul etmiş ve bunlarla mücadele etmek kendiliğinden üstlendiğim bir görev haline gelmiştir. Bu sebepledir ki, meslek odamız Manisa Veteriner Hekimleri Odasının kuruluşunda ve 4 dönem kurucu ve yönetici olarak onurla görev yaptım. Yine mesleğimin adına bir başlangıç olarak gördüğüm Vetkoop’un açık ismi ile Manisa Veteriner Hekimler Kooperatifi’nin kurucu üyesi olarak da görev aldım.

Üretici örgütlenmelerinde hayvancı ve işletmeci Ulvi Murat TUNCA olarak çeşitli görevler üstlenerek o makamlarda başkan ve yönetici olarak üreticimizin sorun ve sıkıntılarını dile getirdim. Taytan mahallemizdeki işletmem de koyunculuk yapmakta olduğumdan Manisa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğine üye olarak da kaydım devam etmektedir.

Ticari olarak Murat Veterinerlik, Veteriner İlaçları Hayvancılık Temz. San. Tic. Ltd. Şti. bünyesinde Salihli’de klinisyen Veteriner Hekim olarak büyükbaş hekimliği yapmaktayım.

Sahibi olduğum ve 2007 yılında kurduğum İzmir Ticaret Odasına kayıtlı Aktifarm Veteriner İlaç şirketim veteriner sektöründe 7 ilaç ruhsatına sahip olarak ilaç üretimi yapmış ve satmıştır. Şirketlerimin halen aktif ticari faaliyetleri devam etmektedir.

Ayrıca Murat Veterinerlik, Veteriner İlaçları, Hayv. San. Tic. Ltd. Şti. bünyesinde Hayvancılık Market ve Çiftlikpazari.com alan adı altında E-Ticaret faaliyetlerimiz mevcuttur. Yine aynı şirket bünyesinde haşere mücadele ruhsatına sahip Mikroradar Haşere Mücadele ve Temizlik Şti. Faaliyetleri de bulunmaktadır.

İnternet ortamında faaliyet gösteren diğer birçok yatırım ve alan adlarımızın yanı sıra özellikle internet habercilikle bilinen Manisa Habercisi.com internet haber sitemiz habercilik faaliyetlerine devam etmektedir.

Eşim Gamze Hanımla evli olup 3 erkek çocuk babasıyım.

2-İyi Parti’nin diğer partilerden farkı ne?
Seçmenler neden İyi Parti’ye oy versin?

İyi Parti hareketi her şeyden önce bir taban hareketi üstüne oturmaktadır. Bizi milli merkez olarak tanımlasak daha doğru olur sanırım. Bizler kendimizi 1.Meclisin ruhuna yani 1920 meclisimizin ruhuna sahip olarak değerlendiriyoruz. Bizim kalın ve kırmızı çizgilerimiz bellidir.

İyi Parti, kendisini ‘VATANSEVER’ olarak tanımlayan, vatanı, devleti ve milleti ile barışık herkesin partisidir. Biz kendimizi milli merkez olarak görüyoruz. Merkezin solunda da, merkezin sağında da bulunan herkesi İyi Parti’li olarak tanımlayabiliriz.

Geniş Birlik Hareketi olarak siyasete başlayan bizler kendimizi Türkiye’nin karşı karşıya olduğu büyük ve ağır krizi yönetebilecek ve aşabilecek kadrolar olarak görüyoruz. Toplum ise İyi Parti’yi ihtiyaçlarına cevap verebilecek ve bu durumu omuzlayabilecek, herkesi sarıp sarmalayabilecek kadrolar olarak görmektedir.

Bizler Türkiye’nin milli birliği konusunda toplumun ayrıştırılmasından yana tepkiliyiz. Bizler tekrar Türkiye’nin normalleşmesini isteyen, Türkiye’nin milli birlik ve beraberliğini isteyen insanlarız.

Biz ne diyoruz; esas olan vatansever olmaktır. Bu yolda İyi Parti’li demek, ülkenin birliği konusunda kiminle uzlaşıyorsak, onunla birlikte İyi Partiliyim demektir. Bu da ülkemin normalleşmesi demektir.

Biz parlamenter demokratik düzene dönüşü temsil ediyoruz. Yani Genel Başkanım Sayın Meral AKŞENER’in deyimi ile iyileştirilmiş parlamenter sisteme dönüşün adresi biziz. Güçlendirilmiş parlamenter düzene tekrar dönülmesi, Milli Birliğimizin yeniden tesis edilmesini, hukuk devletinin gerçekten kuvvetler ayrılığının Yasama, Yürütme ve Yargının olmasını düşünüyor ve istiyor iseniz sizde bizim gibi İyi Parti’ye oy vermeli ve üye olmalısınız.

3-Bahçeli’nin Davetini Nasıl Yorumluyorsunuz?

Genel Başkanımızın cümleleriyle söylemek gerekirse milletin sesini duymak yerine siyasi magazinle meşgul olmamak lazım. Milletimizin ekonomik sorunlarını tarımın, hayvancının, esnafın, işçinin, işsiz gençlerimizin bununla beraber salgınla, pandemi ile uğraşan milletimizin sorunları varken Sayın Devlet Bahçeli’nin siyasi magazinle meşgul olmasının hiç hoş olmadığını belirtmek isterim.

Genel Başkanım, Sayın Devlet Bahçeli’ye gereken cevabı iletmişlerdir. Bizler yerelde, diğer Siyasi Partilerin yöneticileri ile de birlik ve beraberlik içindeyiz. Ticaretten görüşmekte konuşmakta, alışveriş yapmaktayız. Onlar bile ekonomik durumundaki sorunlardan bahsetmekte, aldığımız, sattığımız her üründe ciddi zamlar ile vatandaşın ve esnafın karşı karşıya kaldığını görmekte ve konuşmaktadırlar.

Ve diyoruz ki İYİ PARTİ bu sıkıntıları bilen, çözmek için siyaset üreten bir partidir. Elbette güzel olan, güzel yapılan her şeyin de yanındayız ve yanında olacağız.

4-Geçmişinizde Ak Parti Belediye Başkanlığı Aday adaylığınız var. Ak Parti’den Neden Ayrıldınız ve Neden İyi Parti’yi Tercih Ettiniz?

Benim 2013 seçimlerindeki siyasi duruşum o zamanki Ak Parti ileydi

Siyaseten yollarımız o tarih de ayrılmadı. 25 Ekim 2017 tarihinde Sayın Meral Akşener ve cesur arkadaşlarının başlattığı Demokrasi Mücadelesini anlayamayacak görmeyecek kadar yeni ve acemi bir siyasetçi değilim. İzlediğim ve nelerle karşılaştıklarını gördüğüm Sayın Genel Başkanım ve bizleri davet eden yöneticilerimizin daveti üzerine siyasi duruşuma ve düşünceme yakın bulduğum, inandığım bir partideyim. İyi Partideyim.

Bizler parlamenter demokratik düzene dönüşü temsil ediyoruz. İyileştirilmiş parlamenter sisteme dönüş demek, milli birliğimizin yeniden tesis edilmesi, Hukuk Devletinin ve kuvvetler ayrılığının esası olan Yasama, Yürütme ve Yargının güçlendirilmesidir.

Bizlerin Bir vatanı var O da Tek Vatan değil Türk Vatanı dediğimiz Anadolu’muz Misakı Milli sınırları içinde yaşayan Yüce Türk milletinin içinde bulunduğu Tek millet değil Türk Milleti dediğimiz ve bu millete olan vefa borcum ile canını hiçe sayarak başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin tereddüt etmeden kanını akıttığı Tek bayrak değil Türk Bayrağına bağlılığımdan dolayı İyi Parti… Ben bu söylemleri içten ve inanarak söylediği; gerektiğinde eyleme dökerek inandığını gösterdiği için Genel Başkanım Sayın Meral Akşener ile siyaset yapmaya karar verdim. Burada ve doğru zamanda onunla birlikte siyaset yapıyor olduğumdan dolayı kendisine ve liderliğine inanıyorum.

Liderim Sayın Meral Akşener vatansever, dürüst, çalışkan, zeki, üretici ve esnafın yanında. Atatürkçü, milliyetçi ve muhafazakâr biri. Ve bence bunlar yeterli sebepler. Tek devlet değil, Türk devleti… Tek vatan değil, Türk vatanı… Tek millet değil, Türk Milleti.

5-İyi Parti milliyetçi seçmen tabanı olan MHP’den ayrıldı.
Yeni bir parti olarak kendini nerede konumlandırıyor,
toplumun hangi kesimlerine hitap ediyor?

Bugün MHP’nin geldiği çizgi hemen hemen hükümet ile kol kola. Nerede ise ölümüne birliktelik noktasında. Şu soru akla gelebilir; İyi Parti’ye nasıl güveneceğiz? Öncelikle bizler iki gün sonra farklı şeyler söylemeyeceğiz. Bizim tahammül edemediğimiz şey; bize ve Genel Başkanımıza atılan iftiralar.

Bizler hiçbir terör örgütü ile anılmadık ve anılmayacağız. Bizler Hukuk ve Demokrasi mücadelesi vererek geldik. Bunun için bizlere çok güveneceksiniz, çok güvenmelisiniz. Biz kimsenin istediğini onamak için değil milletin menfaatlerini korumak ve söylemek için siyasete girdik. Bizler; vatanı ile barışık, milletin menfaatlerini kendi menfaatlerinin önünde tutan; Atatürkçü, Milliyetçi, Muhafazakar olan toplumumuzun her kesiminin partisi olmak için geldik.

6-İyi Parti’nin oylarını artırmak için ne gibi çalışmalarınız var?
Kayıtlı üye sayınız ne kadar?

Öncelikle göreve geldiğimiz 17 temmuz 2019 tarihinde 221 üyeyle aldığımız teşkilatımızı kongremizin yapıldığı 12 Temmuz 2020 tarihine kadar geçen sürede tüm sivil ve resmi platformlarda en güzel şekilde temsil ettik . Parti binamızı Sevgi yolunda Yapı Kredi Bankası karşısında ki yeni yerine taşıdık ki, bu da vatandaşın partimizi daha yakından tanıması, istediği zaman ziyaret edebilmesi ve samimi ortam oluşturulması açısından iyi oldu. Şuan ki yerimiz hem ferah, hem samimi bir ortam oluşmasına fiziki olarak da müsaade ediyor. Bay bayan birçok kişi gün içinde saat 10.30 ile 16.30 arası teşkilatımıza gelmekte ve bizleri anlayarak, tanıyarak üye olmaktadırlar. Bu da bizleri mutlu etmektedir.

Kongremizin yapıldığı 12 Temmuz tarihi itibari ile Hazirun Listemiz de bulunan 1038 üye ile sandığa giden parti teşkilatımız, bugün itibari ile 1098 üyeye ulaşmış genç bir partidir. Dinamik teşkilat yapısı ile heyecanlı ve çalışkan yönetimimizin hedefi, gelecek ilk genel seçimde Sayın Meral Akşener’i Cumhurbaşkanı yapmaktır.

2024 de yapılacak Belediye seçimlerinde de İyi Parti Belediyeciliği ile Salihli’ye hizmet etmek azmindeyiz.

7-İyi Parti son seçimde tercihini neden
Millet İttifakın’dan yana kullandı?

Biz bir ittifak kolu olarak oraya dahil değiliz. Biz bizzat o ittifakı kuran, kendi siyasi kalın çizgileri bulunan ve hiçbir terör örgütü ile bir araya gelmeyeceğimizi net bir şekilde söyleyebilen net bir duruşa sahibiz.

Biz CHP ile birlikte ittifakı kuran, yarımın diğer yarısı durumundayız. AKP ve MHP nasıl ittifak ortakları ise, bizler de Millet İttifakı’nın ortaklarıyız.

Bu ortaklıkta da Genel Başkanımız asil duruşumuzu ortaya koymuştur.

Genel Başkanımız ’’Kafama silah dayasalar ben Cumhur İttifakı ile bir olmam’’ dedi. Varın gerisini siz düşünün… Siyasette siyasi duruşun, ağızdan çıkan sözün söz olduğu; tam da bu duruş olduğunu düşünüyorum

8-Erken seçim bekliyor musunuz?

Hayır beklemiyoruz. Bizler Devletin Milletin derdine dönmesini bekliyoruz .Devlet Milletin derdine dönmez ise Millet Devletten erken seçim de ister, yıldırım seçim de. O nedenle biz İyi Parti teşkilatları olarak ki, Salihli teşkilatı benim bilgim dahilin de mahalle teşkilatları ve sandık sorumluları dahil tüm hazırlıkları tamamlanmış şekildedir. Biz hazırız erkene de vaktinde yapılacak olana da. Önemli olan milletin derdine dönülmesi, seçim değil geçimin konuşulması. Tarımın konuşulması. Domates diyoruz, patlıcan diyoruz.

Bugün; bakan olmuş birisi, bir bölge milletvekili çıkıp ey üreticiler! Sesinizi duyuyoruz demiyorlar. Sanki Domates üreticisi yandım bittim dememiş gibi kulaklar tıkalı. Patlıcan üreticisinin kazanmıyoruz demesine cevap olarak neden ekiyorsunuz? Diyorlar. Hayvancılıkta süt fiyatları düşük, yem fiyatları çok yüksek diyoruz, kazanamıyoruz hayvanlarımıza bakamıyoruz diyoruz, onlar Türkiye’nin süt miktarı şu kadar arttı diyorlar. Madem arttı neden hala ithal dana, ithal et geliyor diyoruz? Ses yok. Neden bunca zamandır bunlara çare bulunamadı? Bakanımız TV Programında ekonomimiz de çok iyi diyor. Dolar yükseliyor hammadde girdi maliyetleri artıyor. Zirai ilaç gübre fiyatı çok zamlandı diyoruz. Bizim ürünler tarlada ne olacak diyoruz? Onlar biz büyüyoruz diyor. Biz bitiyoruz birileri büyüyor. Bizim gündemimiz seçim değil geçimdir geçim.

Genel başkanımız il il, kapı kapı gezmekte. Küçük esnaftan, çarşıda-pazarda ki esnafımızdan hanım kardeşlerimizden ne duymakta ne dertleşmekte ise, bizlerde kahvelerde, berberlerde, taksicilerle, tarımın her kolunda üreticilerle konuşunca onlardan da aynı şeyi Genel Başkanımızın duyduğunu duyuyoruz. Bizim gündemimiz seçim değil geçimdir geçim

9-Yeni kurulan partiler hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Demokrasi içinde bunlar normal. Ancak ilginç olan Başkanlık tek adam sistemini Türkiye’ye getiren ve uygulayan kadroların AKP içinden ayrılıyor olması. Onlarda siyasi parti kurmaya karar veriyorlar ise, demek ki bu sistemin Türk Milletine uymadığından, yanlışlığını ve sıkıntılarını gördüklerinden dolayı AK Partiden ayrılmaya başladılar.

Cumhurbaşkanlığı sistemi içinde parti kurmanın zorluğunu bilen Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener yeni kurulan partileri cesaretlendirmiş onların da önünü açmıştır. Onlarında genel merkezlerini ziyaret ederek, hayırlı olsun dileğinde bulunmuşlardır. Bizlerde Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in dediği gibi kendilerine hayırlı olsun diyoruz.

Editör’den; Ülkemizin Renkli Mozaikleri

Elinizde tuttuğunuz gazete ile tam 28. söyleşiyi yapmış oluyorum. Bugüne kadar toplumun değişik kesimlerinden insanlarla keyifli söyleşiler yaptım. Söyleşilerimi takip ettiğini bildiğim ve görüşleri benim için önemli olan insanlardan çok yapıcı eleştiriler aldım. Bu da benim heyecanımı ve motivasyonumu artırdı. Her sayıda söyleşi yaptığım farklı konumda, farklı görüşte olan insanlar ile değişik konularda görüştük. Yaptıkları uğraşlar hakkında hem kendim bilgilendim, hem de sizleri bilgilendirmeye çalıştım. Deyim yerindeyse insanların uğraşılarının röntgenini çekmeye çalıştım. Bu köşede de kendi düşüncelerimi, analizlerimi dile getirdim.

Siyasi partiler farklı siyasi görüşlerdeki insanların kümeleştiği, faaliyet gösterdiği örgütler. Demokrasinin olmazsa olmaz unsurları. Gazete olarak; devletimizin ve milletimizin yanında olan, bölücülük yapmayan,

terörü desteklemeyen bütün partilere eşit mesafedeyiz. Bölücülük ve vatan hainliği kırmızı çizgimizdir.

Buradan hareketle zaman zaman Salihli’deki siyasi parti temsilcileriyle söyleşilerimiz olacaktır. Onların ülkemiz ve memleketimiz hakkındaki görüşlerini objektif bir şekilde size yansıtacağız. Burada yayın politikamız, yakın geçmişte kongrelerini tamamlamış partilere öncelik vereceğiz. Konu siyaset olunca bu köşede yorum yapmayacağım. Okuyucularımız bu söyleşileri kendi süzgeçlerinden geçirip yorumlayacaklardır. Konuk siyasilerin görüşlerini kelimesine dokunmadan sizlere aktaracağım.

İnsanlar aynı düşünce yapısına sahip olmayacağına ve herkesin özgün fikri olacağına göre, önce bunu kabullenip ona uygun bir tavır ortaya koymamız gerekir. Farklı fikirlere katılmayabiliriz fakat saygılı olmalıyız. Demokrasinin ve demokratlığın gereği budur.

Kim okurdu kim yazardı
Bu düğümü kim çözerdi
Koyun kurt ile gezerdi
Fikir başka başka olmasa.

Büyük halk ozanı Aşık Veysel yıllar önceden fikre saygıyı bu dizelerinde çok güzel bir şekilde dile getirmiş. Türkiye’miz bir mozaiktir. Siyasi partilerde bu mozaiğin renkleridir. Bu çeşitliliği zenginlik olarak görüp kucaklamalıyız. Bu zenginlik rekabeti getirir, bu da ülkemiz ve milletimiz adına olumlu icraatların kapısını açar.

İlk söyleşimiz yakın zaman önce kongresini yapan İyi Parti ilçe Başkanı Sayın Ulvi Murat Tunca’ya nasip oldu. Kendisine çok teşekkür ederim. Zaman zaman kongresini yapmış siyasi partilerle söyleşilerimiz devam edecektir. Ayrıca siyasi hayatımıza yeni girmiş Gelecek Partisi, Deva Partisi ve Yeniden Refah Partisi ile hem tanıtım, hem de görüşlerini okuyucularımıza aktarmak amacı ile söyleşiler düşünüyorum.

Önümüzdeki Çarşamba günü yepyeni bir söyleşiyle karşınızda olmak dileğiyle hoş kalın, hoşça kalın, sağlıcakla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir