Gündem Yaşam

İçme Suyu Amacı Dışında Kullanılıyor, Su Kaynakları Tükeniyor

Manisa’da yerel bir gazetede yer alan ‘Köylü yaz gününde mağdur oldu’ başlıklı özel haber ile ilgili MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada haberde yer alan 2,5 yıldır su sıkıntısı çekiliyor ifadesinin gerçekleri yansıtmadığı belirtilirken, sadece mahallenin üst kotlarındaki bazı hanelerde yaşanan su sorununun asıl nedeninin, içme suyunun tarımsal sulamada kullanılmasının ve su tüketiminin normal bir insanın tüketmesi gereken miktarın 3 katı olması nedeniyle meydana geldiği vurgulandı. Mahalle Muhtarı Mevlüt Çetinkaya ise, haberde geçen beyanların kendisi tarafından verilmediğini, sözlerinin abartılarak ve çarpıtılarak yazıldığını ifade etti.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Manisa’da yerel bir gazetede yayınlanan “Köylü yaz gününde mağdur oldu” haberi ile ilgili bir açıklama yaptı.  Yapılan haberin asılsız ve gerçekleri yansıtmadığını belirten MASKİ yetkilileri, Çamlıca Mahallesinde saniyede 12 litre verime sahip su rezervinin olduğu belirtildi. Ayrıca idare tarafından 101 mahalle kapsamında kanalizasyon ve içme suyu hatlarının yenilendiği vurgulandı. Mahallenin içme suyu ve hayvan sulama ihtiyacının karşılanması noktasında mevcut su miktarının 5 kat olduğunu belirten yetkililer, kaçak su kullanımı ile bahçe sulamalarının aşırı su tüketimine neden olduğunu ve bunun sonucunda mahallenin üst kotlarındaki bazı hanelerde su kesintilerinin meydana geldiğini belirttiler. MASKİ yetkilileri, vatandaşların içme suyu ihtiyacının kaçak su kullanımı nedeniyle gasp edildiğini belirterek,  bu durumun önüne geçmek için hafta sonu Abone Dairesi Başkanlığı Kaçak Kontrol ve okuma ekipleri ile İçme Suyu Dairesi Başkanlığı ekipleri mahalledeki kontrol ve tespitlerini artırdı. Kaçak su kullandığı tespit edilen vatandaşlara cezai işlem uygulandı.

“Ben sadece üst kotlarda su sorunu yaşandığını söyledim”

Mahalle muhtarı Mevlüt Çetinkaya, haberde geçen beyanların kendisi tarafından verilmediğini, sözlerinin abartılarak ve çarpıtılarak yazıldığını ifade etti. Çetinkaya, “Ben sadece üst kotlarda su sorunu yaşandığını söyledim. Diğer ifadeler tarafımdan verilmemiştir. Bu sözlerim abartılarak ve çarpıtılarak haberde yer almıştır” dedi.

41 ton su kullanımı normal su tüketiminin 3 katı

Haberin kaynağı olan vatandaşın aylık su tüketiminden örnek veren idare, bir aylık süre zarfında sadece bu hanenin su tüketiminin 41 ton olduğunun tespit edildiğini, bunun da normal bir insanın tüketmesi gereken miktarın 3 katı olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir