Köşe Yazısı Spor

‘’Hayat Sıkıcı Değil, Senin Bisikletin Yok’

Bisspor Kurucu Başkanı Gökhan Şenal ile Konuştuk.

1. Gökhan Şenal’ı tanıyabilir miyiz?

1975 Salihli doğumluyum. İlköğretimimi Altınordu İlköğretim Okulu’nda tamamladım. Ortaokul ve liseyi Salihli Lisesi’nde okudum. Daha sonra Kayseri Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek okulundan mezun oldum. Mezun olduktan sonra beş yıl Özel Salihli İlköğretim Okulu’nda (Salihli Koleji) beden eğitimi öğretmenliği yaptım. Şu anda Tenis Antrenörlüğü yapmaktayım ve özel ders vermekteyim. BİSSPOR’un kurucu başkanıyım

2. BİSSPOR hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

BİSSPOR (Bisiklet Spor Kulübü Derneği) olarak Salihli’de kurulmuş resmi bir derneğiz. Derneğimizin öncesi de var tabii. SALBİT adı altında (Salihli Bisiklet Topluluğu) etkinliğimizi sürdürüyorduk. Fakat resmi statüde bir dernek olmadığımız için çok fazla organize olamıyorduk. O yüzden BİSSPOR’u kurduk ve ona resmi bir statü kazandırdık. Resmi dernek olunca, resmi kurumlar olsun, ya da beraber etkinlik yaptığımız özel sektör veya STK’lar, bizleri daha fazla önemsiyorlar. Etkinliklerimizde bize destek oluyorlar. Bu yüzden dernek olmak bizim için önemliydi. Bir sene önce 2019’un Kasım ayında ‘’BİSSPOR BİSİKLET SPOR KULÜBÜ’’ olarak tescillendik.

3. Sizin bisiklet sevdanız ne zaman başladı?

Sadece benim değil kime sorarsanız sorun, herkesin çocukluktan başlayan bir bisiklet sevdası vardır. Bunu 100 kişiye sorduğunuz zaman en az 90 kişisi çocukluktan başladı diye cevaplandırır. Benim de aynı şekilde çocukluktan itibaren bisiklet binmeye karşı bir ilgim oldu. Tabii bu zamanla daha farklı bir şekil almaya başladı. Biz büyüdük, bisiklet büyüdü, bizim hedeflerimiz büyüdü. Mahalle aralarında sürerken daha uzaklara gitmeye başladık. Örneğin o zamanlar Keli Mahallesi bize göre çok uzaktı. Oralara gitmeye başladık, bu daha da uzun parkurlarla devam etti. Bu şekilde bisiklet sevdamız küçüklükten başlayarak adım adım büyüdü ve bu zamanlara geldi.

4. Bisiklet sporunun diğer spor dallarına göre farkı var mı? Neden bisiklet sporu?

Çoğu spor dalı belirli bir alanda yapılıyor. Ya da kapalı alanlarda yapılıyor. Fakat bisiklet sporu öyle değil. Spor olarak düşündüğünüzde açık havada belirli bir parkurda yapılıyor. Onun dışında istediğiniz gibi spor amaçlı ya da amatörce, hobi amaçlı da yapılabiliyor. Ayrıca günlük hayatta bir ulaşım ve taşıma aracı olarak da kullanıyor. Bir de neden bisiklet sporu denildiği zaman. İnsanların 7’den 77’ye derler ya onun gibi, hatta 7’ den 77’ye demeyelim 90 yaşına, belki 100 yaşına kadar, ömür boyunca yapabileceği spor dallarından bir tanesidir bisiklet binme. Diğerleri ne diye soracak olursanız? Yürüyüş, yüzme, tenis, bisiklet. Bu dört spor dalı insanların doğumundan ölümüne kadar, yani yaşı ne olursa olsun yapabilecekleri spor dallarıdır. Fakat bisiklet biraz daha farklı. İlerleyen yaşlarda bunu profesyonel olarak yarışlarını da yapabilirsiniz. Yaşadığınız sürece amatör ya da hobi amaçlı yapabileceğiniz bir spor dalıdır bisiklet.

 

5. Kulüp olarak ne gibi etkinlikleriniz var?

BİSSPOR olarak öncelikle şehir içinde farkındalık yaratmak amaçlı akşam turlarımız oluyor. Onun dışında her hafta sonu, Cumartesi ya da Pazar günleri 30-40 km’lik kısa ya da 80-100 km’lik uzun turlarımız oluyor. Bu şekilde etkinliklerimiz var. Akşam turlarını ya da hafta sonu turlarımızı neden yapıyoruz? İnsanlar birbiriyle kaynaşsın, sosyalleşsin diye. Özellikle akşam turlarımıza çocuklar ve kadınlar da katılabiliyorlar. Kısa bir tur olduğu için. Onun amacı da farkındalık yaratmak. Farkındalık yaratarak şehirde bir bisiklet kültürü oluşturmak. En büyük amaçlarımızdan biri.

6. İleriye dönük ne gibi hedefleriniz var?

Tabii ki hedeflerimiz var. Örnek verirsek MABİD (Manisa Bisiklet Derneği) dört yıl boyunca bisiklet festivali yaptı. Hatta en son yaptığı 2019’daki festivalini üç gün boyunca Salihli’de yaptı. Türkiye’nin 30-40 ilinden iki yüzün üzerinde bisikletçi geldi. Kurşunlu’da ki kamp alanında piknik yaptılar. Üç gün boyunca iki ova turu, bir de dağ turu olmak üzere, onlara Salihli ve çevresini gezdirdik. Tabi ki bu MABİD vasıtasıyla oldu. 2019’dan sonra artık bizde bu şekilde festival yapabiliriz noktasına geldik. Çünkü tecrübe kazandık. Fakat pandemiden dolayı iki senedir böyle bir etkinlik yapamıyoruz. Akşam ve hafta sonu turlarımızı yine pandemiden dolayı ertelemiş durumdayız. İnşallah sağlıkla ilgili problemler bittikten sonra, tekrar bu etkinliklerimiz devam edecek. Yaptığımız etkinlikleri özetlersem hafta içi şehir turlarımız, hafta sonu da şehir dışı turlarımız; bir de çok yapmak istediğimiz festivalimiz var. Şartlar oluştuğunda, inşaallah en kısa zaman bu etkinliklerimizi hayata geçireceğiz.

7. Kırmızı çizgileriniz var mı?

Kırmızı çizgilerimiz tabii ki var. Trafikte biz de varız. Sadece motorlu taşıtlar yok. Trafikte motorlu taşıtların ne kadar hakkı varsa, aynı haklar biz bisikletliler için de geçerli. Biz buna saygı gösterilmesini istiyoruz. Çünkü trafikte genelde görmezlikten geliniyoruz. İnsanlar sanki biz yokmuşuz gibi motorlu taşıtlarını kullanıyorlar. Trafikte fark edilmek istiyoruz. Hemen hemen en büyük kırmızı çizgimiz bu. Bisikletlilere özel yollar olması gerekiyor. Çünkü sadece ben binmiyorum ya da profesyoneller binmiyor, ufak çocuklar da biniyor. Artık bisiklet yolları belediyelerin gündemine girdi. Yerel yönetimler tarafından bisiklet yolları yapılmak zorunda. Bu artık bir zorunluluk oldu. Arabalar çoğaldı, obezite çoğaldı. İnsanlar günlük hayatlarında yeteri kadar hareket edemiyor. Bu da insan sağlığını tehdit ediyor. Arabaların çoğalması insanların can güvenliğini de tehdit ediyor. O yüzden yerel yönetimlerin projelerinde bisiklet yollarını öncelikle hayata geçirmelerini bekliyoruz.

8. Bisiklet sporuna ilgi duyup da henüz başlamamış olan her yaştan gençlere bir mesajınız var mı?

Genç olsun, yaşlı olsun, hiçbir şey için geç değildir. Tolstoy 67 yaşında bisiklet binmeyi öğrenmiş. Hatta şöyle bir söz var ‘’Tolstoy’un Bisikleti’’ diye. ‘’ Hiçbir şey için geç değildir’’ anlamına geliyor. Sadece bisiklete binme değil, hayatta yapılması gereken hiçbir şey için geç değildir. Bunun en güzel örneği Tolstoy. (Rus yazar) Evet bisiklete ilgi duyanlara tavsiyem ilk adım olarak önce bisiklet alacaklar. Sonra arkası gelir. Çünkü her şey çok farklı olacak, hayatlarına renk katacaklar. Bizim güzel bir sloganımız var. ‘’Hayat sıkıcı değil, senin bisikletin yok’’. Bisiklet aldıktan sonra her şey çok daha farklı oluyor.

9. Kaç üyeniz var. Üye olma şartlarınız nelerdir.

Şu an resmi olarak 40 üyemiz var. Fakat resmi üyemiz olmayıp da turlarımıza gelen, sosyal medyadan takip eden en az 250-300 kişi var. Bunlar zaman zaman turlarımıza katılan kişiler. Üye olabilmek için sadece bize bir dilekçeyle başvurmaları yeterli.

Ayrıca bisiklet konusunda merak ettikleri her konuda onları bilgilendiririz. Bisikletle ilgili almaları gereken ekipmanlar ve kafalarına takılan her konu ile ilgili onları bilgilendiririz. Zaten zaman zaman bisikletle ilgili eğitimlerimiz de oluyor. Onlarla da ilgili her türlü bilgilendirmeyi yaparız.

10. Başınızdan geçen ilginç bir olay var mı?

Her tur ayrı bir macera bizim için. Çünkü bizim turlarımız ya ovada ya da dağlarda oluyor. Her zaman doğayla içiçeyiz. Doğanın içinde olduğumuz için bazen köpek kovalar, ya da dereden geçerken dereye düşeriz ıslanırız, birileri ıslanır.

 

Fakat şöyle bir unutamadığım bir anım var. Bundan 6 sene önce İzmir’e bir tura gitmiştik, 25-30 kişi vardık. İnciraltı’ndan, Bostanlı’ya kadar bisiklet sürdük. Bisiklet turunun sonunda bisiklet gurubumuzda sevgili olan Bülent ve Nejla arkadaşımız vardı. Bizim de organizasyonumuzla Bostanlı’da Bülent, Nejla’ya çok güzel sürpriz bir evlenme teklifi yaptı. Bisikletler ile, meşaleler ile görkemli bir evlenme teklifi oldu. Bostanlı’da kafelerde oturanların, sahilde oturanların da ilgisini çekti. Sadece 25 kişilik bisiklet gurubumuz değil onun dışında setretmeye gelenler ile büyük bir kalabalık oluştu. İnsanlar yanımıza geldiler, alkışlarla onlar da bu güzel ana eşlik ettiler.

 

11. Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Fatih Ayan. Mustafa Uğur Okay zamanında şehir planlamasında trafikle ilgili tüm konularda danışmanlık hizmeti veren İzmir merkezli şirketin sahibidir. Ondan aldığımız bilgiye göre; Salihli içinde o dönemde toplam 55 km’lik şehir içi bisiklet yolu ağının çizimini yapmış. Şu ana kadar sadece 3 km’lik Kuzey-Güney doğrultuda Avar Caddesi’ndeki bisiklet yolu bu plana ve standartlara uygun yapılmıştır. Geri kalan yolların da ivedilikle bölüm bölüm yapılması ve Salihli halkının hizmetine sunulması en büyük arzumuz. Bu projenin trafiği de büyük ölçüde rahatlatacağını düşünüyorum.

12. Gazetemiz hakkında görüşlerinizi alabilir miyim?

Gazetenizin kurucularını tanıyoruz. Her birinin nasıl insan olduklarını biliyoruz. Kafa yapılarını siyasi yapılarını biliyoruz. Ama gazetenin haberlerine baktığın zaman, gidişatına baktığın zaman, çok ortada tarafsız bir çizgisi var. En önemlisi de bu zaten. En azından ben böyle bir yayın yaptığınızı düşünüyorum ve bunu çok önemsiyorum. Salihli’de yerel gazetelerin çoğalmasını arzuluyorum. Yerel yönetimleri harekete geçirecek, onları uyaracak yayınlar yapması lazım. İstiklal Gazetesi de hakikaten tarafsızlığı ile gönlümüze girdi.

13. Söyleşi köşemiz hakkında görüşlerini alabilir miyim?

Söyleşi köşesini zaman zaman okuyordum. Özelikle Bisiklet gezgini Remzi Abi’nin, Gündüz Aydın Hoca’nın, Salihli Türk Ocakları Onursal Başkanı Ersin Aybar’ın (kendisini çok severim) söyleşilerini ilgi ile okudum. Hakikaten söyleşi köşesi çok iyi gidiyor. Eminim bundan beş veya on sene sonra geçmişe bakıldığında Salihli’nin değişik simalarını tanıtması ve tarihe not düşmesi açısından, önemli bir misyon yükleniyor.

Köşenizin kitaplaştırılması gerekir diye düşünüyorum. Neden önemli? Kent hafızası oluşturacak, tarihe not düşecek güzel çalışma bunlar. Bunların kayıt altına alınması çok önemli. O anlamda da size de çok teşekkür ediyorum. Sadece gazetenize değil, Salihli kent hafızasına katkılarınızdan dolayı. Tek sevdamız Salihli. Salihli dışında birçok iş imkanları çıkmasına rağmen hiçbirini tercih etmedim. İlerleyen süreçte sosyal sorumluluk projeleriyle biz de BİSSPOR olarak Salihli’ye katkı vermeye devam edeceğiz

Bisspor Kurucu Yönetim Kurulu

1.Gökhan Şenal        (Antrenör)

2.İsmail Hakkı Aslan (Mimar)

3.Kemal Polat          (Elektrik Teknikeri)

4.Ali Kurtuluş           (Kula V. Dai. Müd.)

5.Akın Girgin            (Girginler Market)

6.Ömer Atik             (Öğretmen)

7.Bahri Özer            (Eczacı Teknisyeni

Editörden : Bisiklet İade-i İtibar İstiyor

Bisiklet artık eski itibarını geri istiyor. Benim çocukluğumda çok yaygın olarak kullanılan bisiklet artan refah seviyesi ile yerini motosikletlere ve özel otomobillere bıraktı. Bunun kaçınılmaz sonuçlarından biri de insanların hareketsiz bir hayat sürdürmelerine neden oldu. Otomobillerin hava kirliliğine katkısı, trafik sıkışıklığına neden olması da cabası. Gelişmiş ülkeler bunun farkına vardıkça hem ekonomik hem de sağlıklı bir hayat için şehir için ulaşımda bisikleti tercih etmeye başladılar. Ülkemiz bu konuda kaplumbağa hızıyla yol alsa da birçok Avrupa ülkesi (başta Hollanda-Almanya olmak üzere) yıllardan beri önemli mesafeler kat etmiş. Mesela Hollanda’da başbakanların, bakanların işlerine bisiklet ile gidip gelmeleri sıradan bir şey.

Hareketsizliğin, insan bedenindeki rahatsızlıkların önemli nedenlerinden biri olması bisiklete ilgiyi artırdı. Tıp dünyası düzenli bisiklet binmenin sağlık için faydalarını sıralamış.

· Artmış kardiyovasküler zindelik

· Artan kas gücü ve esneklik

· Geliştirilmiş eklem hareketliliği

· Azalmış stres seviyesi

· Geliştirilmiş duruş ve koordinasyon

· Güçlendirilmiş kemikler

· Azalmış vücut yağ seviyeleri

· Hastalığın önlenmesi veya yönetimi

· Azaltılmış anksiyete ve depresyon.

Canlı bir örnek olarak Salihli’mizin bisiklet gezgini Remzi Çetin. Kendisiyle yaptığım söyleşinin bir bölümünde hareketli yaşamın hayatına neler kattığını şöyle anlatmış.

’Bu arada bende şeker, tansiyon, astım ve bronşit gibi çok çeşitli hastalıklar baş gösterdi. Bunun üzerine yürüyüşe başladım. Zamanla hastalıklar geriledi, nefes almam düzeldi, bana olumlu olarak çok katkısı oldu. Bisiklet hayatıma girmeden önce; hayat koşuşturması, stres, telaş, vardı; ayrıca sigara da vardı, yani herkesin başında olan ve insanı içten içe yiyen şeyler vardı, sporla bunlar gitti çok şükür.’’

Bunun yanında trafik sorununun çözülmesine, hava kirliliğinin önlemesine, ülkemizin petrol ithalatının azalmasına, koruyucu sağlık projelerine ve bireylere ekonomik katkısını düşündüğünüzde ‘’Aspirin’’ gibi bir ulaşım ve spor aracı bisiklet.

Düzayak bir yapısı olan Salihli’mizin bisiklet kullanmak açısından önemli bir avantajı var. Salihli gibi bir ucundan bir ucuna yürüyerek en fazla 45 dakikalık (Tecrübeyle sabit. İstasyondan Can Hastanesi’ne kadar normal tempolu bir yürüyüş ile 30 dakikada tamamlıyorum.) mesafesi olan şehrimizde artık çok gerekli olmadıkça özel araçlarımızı kullanmamamız en büyük dileğim.

Bu konuda farkındalık yaratmak için çalışan BİSSPOR BİSİKLET KULÜBÜ Kurucu Başkanı Gökhan Şenal ve Yönetimine başarılar diliyorum; destekliyorum. Bisiklet kullananların çoğaldığı günler görmek ümidiyle bu hafta da söyleşimizi tamamladık. Haftaya başka bir konu ve konukla buluşmak dileğiyle hoşça kalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir