Gündem Yaşam

Domates Üreticisi Perişan

Manisa’nın Salihli ilçesinde 20 bin dekara yakın bir alanda üretilen salçalık domatesler için çiftçiler salça fabrikalarıyla kilosu 50 ila 55 kuruştan alınması için sözleşme yaptı ancak salça fabrikaları bu fiyatı 30 ila 35 kuruşa kadar düşürdü. Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, “Bu fiyatlar bu şekilde giderse birçok üreticimiz, çiftçimiz maalesef ki domatesini tarlasında bırakacak” dedi.

Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, kilosu 30 ila 35 kuruş arasında salça fabrikaları tarafından satın alınan salçalık domates üreticilerinin sorunlarını dinledi.

Üreticiler, fabrikalarla salçalık domatesin kilosunun 50 ila 55 kuruş arası alınması için sözleşme imzaladıklarını ancak fabrikaların şu anda domatesleri 30-35 kuruş arasında aldığını söyledi.

Salçalık domates üreticilerinin perişan olduğunu söyleyen Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, “Hiçbir zaman üretmekten geri kalmayan çiftçimiz, özellikle domates üreticimiz çok zor durumda. Salihli’nin birçok mahallesinde yaklaşık 20 bin dekara yakın salçalık domates fidanı dikildi. Bu süreçten sonra birçok üreticimiz salça fabrikaları ile 50-55 kuruştan sözleşme yaptı. Sözleşmelerin birçoğu fabrikatör lehine oldu. Depolarda salçalar kalmamasına rağmen, fiyatları maalesef salça fabrikaları 30-35 kuruşa kadar düşürdüler. ‘Fabrikada bakım var’, ‘kamyon bulamıyoruz’, ‘bugün hava koşulları uygun değil’ gibi bahanelerle çiftçimizin tarlasına kamyonlar gelmedi. Zaten fırtına, yağmur, dolu, don, sel ve mildiyo felaketi gibi birçok sorunlarla uğraşan çiftçimiz, şu anda maliyetlerinin çok altında maalesef ürününü satmak zorunda kalıyor” dedi.

Başkan Yalvaç son olarak şu ifadeleri kullandı, “Bu fiyatlar bu şekilde giderse birçok üreticimiz, çiftçimiz maalesef ki domatesini tarlasında bırakacaktır. Girdi maliyetleriyle işçi fiyatlarının tavan yaptığı bu süreçte, salçalık domates üreten çiftçilerimizin Ziraat Odası’ndan, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden, Tarım Bakanımızdan ve hatta sayın Cumhurbaşkanımızdan en büyük talepleri bu zararları görüp, üreticiye bir nebze yardımcı olmalarıdır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir