Gündem Yaşam

DAĞ KEKİĞİNDE HASAT ZAMANI

Bozdağ eteklerinin ormanlık alanında yetişen dağ kekiklerinin toplama zamanı geldi.

Salihli’nin Hacıbektaşlı ile Çelikli Mahalleri arasında ki ormanlık alanda yetişen dağ kekiklerinin toplanma sezonu başladı. Bozdağlarının zirvesinde olduğu gibi alçak alanlarda da yetişen yabani dağ kekikleri kurutulduktan sonra 2 yıl boyunca hiç bozulmadan kalabiliyor.

Tarlada yetişen kekikle dağlarda, doğal ortamda yetişen kekik arasında çok büyük farklılıklar var, kokusu aroması ayrı diyen Şıh dede torunu Elif Selvi ile her yıl bu bölgeye gelip kekik topladıklarını belirtti.

Torunu Elif Selvi’de; “Geçen sezonda gelmiştik bu yıl yine dedemle birlikte bu vadideki ormalık alana kekik toplamaya geldik. Dağın yamacındaki kekikleri toplayarak hem dedeme yardım ediyorum hem de ormanın temiz oksijeni içime çekiyorum” diye konuştu.

DAĞ KEKİKLERİ İTİNA İLE KOPARILMALI

Mayıs ayının gelmesiyle birlikte çam ağaçlarının altında, bozdağların eteğinde filizlenen kekikleri bir o çalı bir bu çalı demeden bayırları tırmanarak topluyorum. Köklerinden koparmıyor, kekik filizlerinin sadece üst kısmında ki filizlerinin 10-15 santimlik bölümlerini itinalı bir şekilde keserek koparıyorum.

Mukadder İzmirlioğlu daha sonra, kekik toplanırken en önemli nokta kökünün kesinlikle koparılmamasıdır. Eğer kök kısmı koparılırsa o bölgede bir daha kekik çıkmaz. Toplanan kekikleri gün boyu sıcak altında bırakılmamalı yoksa çabuk bozuluyor. Bende eve geldiğimde ilk işim kekik filizlerindeki yaprakları koparıp kurumaları için bir bez üzerine sermek oluyor” dedi.

Toplanmış olunan dağ kekikleri güneşte kurumaya bırakılmalı. Kekik yapraklarının kuruması için ilaç kesinlikle kullanılamalı. Sadece güneşte doğal kurumaya bırakılmalı.

Haber Mustafa TOGA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir