Gündem

Camiler Açılıyor!

Camilerin ne zaman açılacağı ibadet görevini toplu olarak mescit ve camilerde yerine getirmek isteyen kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen genelge aşağıdadır.

Cami ve mescitlerde sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde cemaatle namaz kılınabilmesi için vali/kaymakamların koordinesinde namaz kılacaklar arasında sosyal mesafenin sağlanmasını teminen camilerin kapalı alanlarında/avlusunda/bahçesinde ve namaz kılmak için belirlenecek diğer alanlarda, bir kişinin en az 60×110 santimetrelik bir alanı (seccadenin kaplayacağı alan) kullanacağı göz önünde bulundurularak, her namaz kılınacak alanın en uç noktalarından her yönden birer metre mesafe olacak şekilde zeminde işaretleme yapılacak. Cami içi, bahçesi/avlusu ile namaz kılınacak açık alanların azami kapasiteleri, herkes tarafından görülebilecek bir şekilde anılan alanların girişine asılacak. İçerideki kişi sayısı yeterli noktaya ulaştığında ise bu durum giriş için bekleyen cemaate uygun şekilde duyurulacak. Cuma namazı, valilik ve kaymakamlıklarca belirlenecek (il/ilçe müftülüklerinin tespitleri kapsamında) yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde kılınabilecek. Cami bahçesi/avlularının yeterli olmadığı yerleşim yerlerinde il/ilçe müftülerinin teklifi ilçelerde kaymakamlar, illerde valilerin onayı ile uygun görülen açık alanlarda, alınacak tedbirler çerçevesinde cuma namazı kılınabilecek.

AVLUSUNDA CUMA NAMAZI KILINACAK MERKEZDEKİ CAMİLER

1) a-Adala Yeni Camii b-Adala Fatih Camii

7) İskanevleri Camii

8) Güneş Camii
6) Pilavtepe Camii
2) a-Taytan Merkez Camii b-Taytan Zümrüt Camii
5) Yeşilsöğüt Camii 4) Keli Kubbeli Camii
3) İmam Hatip Lis. Tatbikat Camii
9)Gümüş Camii
10) Yılmaz Eski Camii
11) Yılmaz Yeni Camii


AVLUSUNDA CUMA NAMAZI KILINACAK MERKEZDEKİ CAMİLER

1) Yeni Sanayi Camii

2) Yeni Karaman Camii
b- Yukarı Sart – Sart Mustafa İlköğretim okulu Bahçesi

2) a- Gökeyüp mahallesi Halı sahası

MERKEZDIŞI MAHALLELERDE CUMA NAMAZI KILINACAK ALANLAR

1) a- Sart istasyon – Sart Mahmut Ortaokulu Bahçesi
3) a-Durasıllı Eski Camii b-Durasıllı Yeni Camii
3)Razlı Bölgesi Belediye Sosyal Tesisleri 4)Şehit Ramiz Turan Stadyumu 5)Ali İhsan Karayiğit top sahası 6)Yunus Oktay top sahası 7)Sarıpınar Rekreasyon Alanı8)İsmail Doğan Erdinç top sahası 1)Kent Meydanı 2)Gümüş Çayı alt bölüm (Tren Yolunun kuzeyi) MERKEZDE CUMA NAMAZI KILINACAK AÇIK ALANLAR
4) Mersinli Camii b) Cami bahçesi/avlularının yeterli olmadığı yerleşim yerlerinde ilçe müftülüğümüzün teklifi üzerine Kaymakamlık onayı ile uygun görülen açık alanlarda, alınacak tedbirler çerçevesinde cuma namazı kılınabilecektir. Bu kapsamda; İlçemiz Merkez ve Merkez dışı Mahallerimizde uygun görülen Cuma Namazı kılınabilecek açık alanlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir