Gündem

Başkan Kayda, “Çanakkale Türk Milletinin Muhteşem Destanıdır.”

Çanakkale Zaferi’nin 106. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında aziz şehitlerimizi rahmetle anan Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, “Çanakkale Zaferi, vatan topraklarını korumak için şahlanan, bağımsızlığı uğruna canını feda etmekten çekinmeyen Türk milletinin muhteşem bir destanıdır” dedi.

Çanakkale Destanı’nın zaferlerle dolu şanlı Türk tarihinin altın sayfalarından biri olduğunu vurgulayan Başkan Kayda, mesajında şu ifadelere yer verdi

“Tarihi kahramanlıklarla dolu milletimizin yedi düveli dize getirdiği Çanakkale Zaferi, yüksek iman ve cesaretin göstergesidir. ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyen bir millet sadece tarihe altın harflerle yazılan bir zafer elde etmekle kalmamış bu zaferle birlikte geleceğini de kazanmıştır. Çanakkale Zaferi, Türk Milleti’nin tarihin hiçbir aşamasında bağımsızlık ve özgürlüğünden ödün vermeyeceğini bütün dünyaya göstermiş ve kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerini parçalayıp atmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin tapusu Çanakkale’de alınmıştır. Çanakkale, vatandır. Dünya durdukça, bu topraklar bizim, bu vatan bizimdir. Aziz şehitlerimiz, yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki, temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir.

Bu bayrak için, bu millet için, bu vatan için gözünü kırpmadan ileriye atılan atalarımızı rahmetle yâd ediyoruz. Bizim devlet geleneğimizde esaret asla yoktur. Aradan binlerce yıl da geçse; Ergenekon’dan beri 1071 Malazgirt’te, 1453 İstanbul’da, 1915 Çanakkale’de ve 1922 Afyon Kocatepe’de kan, aynı kan; ruh, aynı ruhtur. Çanakkale ruhu, sonsuza kadar milletimizin sinesinde yaşayacaktır.

Aradan yıllar geçse de Türk milletinin fıtratı aynıdır. Dün Çanakkale’de beka mücadelesi veren milletimiz, bugün de aynı iman ve cesaretle düşmanlarının üstüne gitmektedir. Vatanımıza göz koyan kim olursa olsun, hesabı mutlaka sorulmaktadır. İşte bugün içimizdeki ve yanı başımızdaki terör örgütleriyle yılmadan mücadele eden askerimizin, polisimizin, devletimizin daima yanındayız.

Bu emsali görülmemiş şanlı zaferimizin yıl dönümünde, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygıyla, minnetle ve rahmetle yad ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir