Uncategorized

Artemis, Para Kongresi’ne mekan oldu

Salihli- Sart Para Kongresi, paranın mucidi Lidyalıların başkenti Sardes’in tarihi mekanı Artemis’te başladı. Celal Bayar Üniversitesi ve Salihli Belediyesi tarafından düzenlenen 3 günlük kongreye Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın yanı sıra Salihli Ticaret Borsası ile Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de destek verdi.

Dünyanın en önemli antik şehirleri arasında ilk sıralarda bulunan ve paranın ilk basıldığı yer olan Sardes’teki Artemis Tapınağı, Salihli Sart Para Kongresi’ne ev sahipliği yaptı. “Lidya’dan Dijital Çağa, Para, Bankacılık ve Finans” kongre Artemis Tapınağı’nın ünlü sütunları arasında düzenlendi.
Üç gün sürecek olan kongrenin açılışına Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Salihli Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam, Ahmetli Kaymakamı Abdullah Kurt, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel, Ticaret Borsası Başkanı Yetiş Aksoy, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil ile çok sayıda akademisyen, bürokrat, öğrenci, finans sektörü temsilcisi ve davetli katıldı.

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Manisa’da tarımın yanı sıra turizm potansiyelinin de çok yüksek olduğunu belirterek, bunun daha iyi değerlendirilmesi gerektiği görüşünü savundu.

Manisa CBÜ Rektörü Prof. Ahmet Ataç, bilim dünyası ile şehrin dinamiklerinin kaynaşması gerektiğini, bunun en önemli örneklerinden birinin bu kongre olduğunu ifade etti. Prof. Ataç, kongrenin uzun soluklu olmasını dileyerek, bir festival veya kongre şeklinde her yıl mutlaka bir organizasyon yapılması gerektiği görüşünü ifade etti.
Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda da kentin tanıtımı ve turizm alanında gelişmesini sağlamak için yaptıkları çalışmaları anlattı. Kayda, Para Kongresi’nin tarihi bir kongre olmasını diledi.
Konuşmalardan sonra kongreye destek veren kurumlara plaket sunuldu. Salihli Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel’e plaketini takdim etti.
Törenin sonunda davetliler, tarihte ilk paranın basıldığı tekniğin bir benzeri ile kendi paralarını darp etti. Kongrenin bildiri sunumları üç gün boyunca CBÜ’nün Salihli’deki İktisat Fakültesi binasında devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir